Zwyrodnienie stawów kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa

11 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Kręgosłup jest w stanie dostarczyć wielu problemów oraz schorzeń. W związku z tym warto o niego dbać bez względu na wiek oraz wykonywaną pracę, gdyż jest on jednym z odcinków ludzkiego organizmu, którego nie da się wymienić oraz naprawić. Zwyrodnienie stawów kręgosłupa to tylko jedna z wielu dolegliwości.

Co należy wiedzieć o zapaleniu?

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa objawia się tak samo jak w przypadku zmian występujących w kolanach oraz biodrach. Jednakże w przypadku kręgosłupa plasują się one w różnych miejscach i określa się je mianem dyskopatii. Przez określenie to rozumie się przesunięcia jądra galaretowanego, które w dalszej kolejności wywołuje nacisk na korzenie nerwowe występujące w niewielkiej odległości. Cała ta sytuacja sprawia, że zaczynają pojawiać się objawy korzeniowe o charakterze neurologicznym.

Wspomniane objawy neurologiczne uwarunkowane są poziomem kręgosłupa w którym wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe. Kiedy występują one w odcinku szyjnym, pojawia się ból w karku biegnący aż do dołków nadobojczykowych, stawów barkowych oraz pach. Pojawia się dodatkowo ucisk oraz nieprzyjemne, drażniące uczucie w korzeniach nerwowych szyjnych, który z czasem zmienia się w ból występujący w całym splocie barkowym. Określany jest mianem korzonkowego zespołu szyjno-barkowego.

W przypadku, kiedy zmiany znalazły swoje miejsce w części piersiowej kręgosłupa, można zauważyć upośledzenie sprawności ruchowej. Problematyczne mogą okazać się chociażby skręty i skłony. W tym schorzeniu występują również neurologiczne objawy nerwobólu międzyżebrowego, który oznacza ból uciskowy biegnący przez przestrzenie międzyżebrowe. Ból staje się najsilniejszy w przypadku skrętów, kaszlu, a także nabierania głębokich wdechów. W sytuacji, kiedy ból ten uplasował się przede wszystkim po stronie lewej, oznacza to typ wieńcowy dolegliwości bólowych, który w najgorszej sytuacji może zakończyć się nawet zawałem serca.

Kiedy wziąć pod uwagę odcinek lędźwiowy kręgosłupa, ból w trakcie wykonywania podstawowych czynności może wiązać się z nerwobólem korzonkowym, lumbago, a także nerwobólem nerwu kulszowego.

Dolegliwości te zostają rozpoznane przez lekarza specjalistę. Wykorzystuje się do tego odpowiednie metody. W pierwszej kolejności wywiad, a następnie badanie umożliwia potwierdzenie schorzeń o charakterze neurologicznym.