Dyskopatia – choroba współczesnych ludzi

Dyskopatia – choroba współczesnych ludzi

12 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Dyskopatia jest problemem, który spotyka coraz większą ilość osób i jest ona uwarunkowana współczesnym trybem życia. Warto zapoznać się z objawami tego schorzenia oraz uczynić wszystko, aby mu zapobiegać. Co ciekawe, w przeszłości choroba ta nie występowała. Co robimy źle?

Skąd się wzięła dyskopatia?

Eksperci uważają, że dyskopatia jest uwarunkowana coraz dłuższym życiem człowiek. W związku z tym kręgosłup zużywa się oraz występuje coraz większa ilość dolegliwości i schorzeń z nim związana. Oprócz tego za pojawienie się dyskopatii wini się styl życia dzisiejszych ludzi. Chodzi przede wszystkim o złe wybory, a mianowicie siedzenie zamiast chodzenia, jazdę samochodem zamiast jazdy na rowerze, pracę przed komputerem zamiast pracy fizycznej i inne. Przekłada się to na nadmierne obciążanie kręgosłupa oraz zbyt szybkie zużywanie jego tkanek. Czasem problemy tego typu są ściśle związane z uwarunkowaniami genetycznymi, jednakże jest to najrzadziej występująca przyczyna wśród osób zmagających się z omawianą chorobą.

Co rozumie się przez zwyrodnienie kręgosłupa?

Proces zwyrodnieniowy to nic innego jak pojawienie się patologicznym zmian w obszarze kręgosłupa, czyli dysków (krążków międzykręgowych). Zadaniem dysków jest ochrona odcinków kostnych kręgosłupa przed ocieraniem się, a także zajmują się amortyzacją wstrząsów oraz obciążeń. W pierwszej kolejności pojawia się odwodnienie krążka międzykręgowego, jeszcze później występuje coraz mniejsza sprężystość oraz zwiotczenie pierścienia włóknistego, co sprawia, że pierścień włóknisty pęka. Odbywa się to na skutek urazu mechanicznego bądź nieprzemyślanego ruchu. Jednakże większość osób, które posiadają zdrowy kręgosłup mogą poddawać go wielu próbom oraz zmaganiom, gdyż jest on w stanie wytrzymać naprawdę wiele. Mowa jednak tylko i wyłącznie o zadbanym kręgosłupie, który nie zostaje nadmiernie obciążany oraz jest ćwiczony. W przypadku zaniedbanego kręgosłupa, nawet jeden ruch jest w stanie zmienić jego stan na gorsze.

Schorzenia kręgosłupa są w dużej mierze związane z nieodpowiednio ustawionym miejscem pracy. W przypadku pracy z komputerem należy przede wszystkim dobrze ustawić krzesło, gdyż nieodpowiednia wysokość sprawia, iż człowiek znajduje się w niewłaściwej pozycji oraz kręgosłup jest za bardzo obciążany. Kręgosłup musi być ćwiczony oraz rozciągany każdego dnia – nie można o tym zapominać, gdyż tylko to umożliwia zapobieganie wielu dolegliwościom.