Żeń-szeń i jego wpływ na pamięć i koncentrację

Żeń-szeń i jego wpływ na pamięć i koncentrację

11 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Żeń-szeń to zioło znane od starożytności i niezwykle popularne głównie w Chinach. Należy ono do roślin adaptogennych, czyli wykazujących korzystne działanie na stan całego organizmu, w tym także poprawę pamięci i zwiększenia koncentracji.

Żeń-szeń to suplement występujący w postaci korzeni, proszku z korzenia, naparów i nalewek. Za jego szczególne właściwości prozdrowotne odpowiadają biologicznie czynne związki, zwane ginsenozydami. Według badań nad tą rośliną oraz powszechnych przekonań, żeń-szeń charakteryzuje się własnościami dodającymi energii, poprawiającymi witalność oraz usprawniającymi procesy zapamiętywania. Z tego powodu suplementacja korzeniem żeń-szenia zalecana jest osobom z problemami z koncentracją oraz przyswajaniem wiedzy, w trakcie intensywnego wysiłku umysłowego. Zawarte w nim ginsenozydy mają zdolność polepszania możliwości pamięciowych oraz wspierają umiejętność uczenia się, zarówno u osób zdrowych, jak i tych z zaburzeniami zapamiętywania.

Dla pracującego umysłu żeń-szeń jest niczym zastrzyk energii. Jest on doskonałym przeciwutleniaczem, który chroni mózg, przeciwdziałając uszkodzeniom wrażliwych komórek mózgowych przez wolne rodniki. Przeprowadzone badania potwierdzają także, że żeń-szeń zapobiega utracie pamięci i chroni przed spadkiem formy psychicznej, będącej naturalnym następstwem starzenia się organizmu. Zgodnie z wynikami tych badań, zażywanie przez 12 tygodni korzenia żeń-szenia znacząco usprawniła umysłowo osoby cierpiące na chorobę Alzheimera oraz potrafiła przywrócić lub poprawić pamięć osobom po udarze mózgu. Szczególnie korzystne połączenie stanowi żeń-szeń wraz z ginko biloba. Ten duet składników ma wpływ na polepszenie funkcjonowania pamięci krótkotrwałej oraz zdolność do redukowania objawów ADHD.

Mając na uwadze wysoką skuteczność stosowania żeń-szenia na problemy z pamięcią i koncentracją, należy również zachować szczególną ostrożność, ponieważ łatwo jest go przedawkować. Jego stosowanie powinno trwać nie dłużej niż 3 miesiące, po czym należy zrobić minimum 1 miesięczną przerwę, aby uniknąć doświadczenia tzw. zespołu żeńszeniowego, objawiającego się wzmożoną sennością, bólami głowy, złym samopoczuciem, nadciśnieniem czy biegunką. Istnieje również szereg przeciwwskazań do zastosowania tego typu wspomagania umysłu, jak ciąża, cukrzyca, nadciśnienie, choroba dwubiegunowa, choroby autoimmunologiczne czy nowotworowe. Żeń-szeń dość łatwo wchodzi bowiem w reakcje ze stosowanymi w tych chorobach lekach, co może przyczynić się do zaburzenia ich leczniczego działania i osiągnięcia odwrotnego do zamierzonego efektu.