Wszystko o oświetleniu w łazience

Oświetlenie w łazience jest bardzo istotnym elementem w aranżacji tego pomieszczenia. To właśnie ono zapewnia komfortowe wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych. W łazience niezbędne jest zamontowanie kilku źródeł światła. Najczęściej wybieranymi są: lampa sufitowa oraz lampa nad lustro. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie łazienkowe?

Jak zaprojektować oświetlenie łazienkowe?

Oświetlenie w łazience jest przydatne w wykonywaniu czynności higienicznych oraz w sprzątaniu, dlatego też zaleca się zapewnić sobie możliwość regulacji jego natężenia. Według normy do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 m2 należy zastosować żarówkę o mocy 75 W. Przeważnie do oświetlenia tła wykorzystywane jest światło nawet dwa razy mocniejsze. Natomiast do oświetlenia wanny i prysznica wystarczy łagodniejsze światło miejscowe. Projektując łazienkę o dużej powierzchni, najlepiej jest połączyć kilka rodzajów oświetlenia: ogólne – na przykład plafoniery zamontowane w suficie oraz oświetlenie sufitowe – tu może być lampa nad lustro (kinkiet nad umywalką) oraz Punty świetlne w suficie podwieszanym, czy modne taśmy ledowe – w okolicy natrysku, wanny, czy wnęk.

Oświetlenie w łazience – ilu i jakich źródeł światła w łazience potrzeba?

W łazience potrzebne jest przede wszystkim światło ogólne, które równomiernie oświetli wszystkie powierzchnie bez kontrastowych obszarów i zbędnych cieni oraz dobrego oświetlenia lustra (lampa nad lustro) i umywalki. Do oświetlenia kabiny prysznicowej i wanny wystarczy łagodne światło miejscowe. Nie bez znaczenia będzie także oświetlenie łazienkowe, które spełnia dekoracyjną funkcję – przyjemniej brać uspokajająca kąpiel w nastrojowym wnętrzu niż przy mocnym oświetleniu ogólnym. Jako źródło światła można zastosować halogeny lub świetlówki, pamiętając jednak, że te pierwsze nie nadają się do oświetlenia lustra, gdyż powodują powstawanie cieni na twarzy. Wszystkie oprawy wykorzystane w łazience powinny cechować się wodoszczelną obudową.

Czym powinno cechować się oświetlenie ogólne łazienki?

Oświetlenie ogólne łazienki jest po to, aby wszystko było dobrze widać. Wszystko, a więc każdy zakamarek i zakątek. Dobre światło ogólne przydaje się zarówno przy sprzątaniu, jak i podczas czynności higienicznych. Jako oświetlenie ogólne do łazienki doskonale sprawdza się powieszona w centralnym miejscu sufitu plafoniera z kloszem dobrze przepuszczającym światło, która jest uzupełniona halogenami nad wanną, bądź nad prysznicem. Zamiast tradycyjnego oświetlenia można w suficie podwieszanym umieścić oprawy na żarówki halogenowe, ewentualnie zwykłe. W małej łazience wystarczą trzy-cztery oprawy z żarówkami 50 W, które wystarczająco dobrze oświetlą pomieszczenie.

Listwy z diodami LED można wmontować na przykład za rama lustra lub schować na obrzeżu podwieszonego sufitu albo we właściwie wyprofilowanej wnęce łazienkowej. Nie rekomenduje się instalowania diod nad lub obok lustra, gdyż dają one jaskrawe światło i mogą powodować niepożądany efekt olśnienia.

Lampa nad lustro do łazienki – czyli jaka?

W lustrze powinno się dobrze wyglądać, więc światło powinno padać na osobę przeglądającą się w nim oraz równomiernie oświetlać jej twarz, nie zmieniając koloru. W tym celu najlepiej jest więc zamontować dwie oprawy symetrycznie po obu stronach lustra. Najlepszym rozwiązaniem do łazienki są kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami. Skutecznie oświetlą twarz, pozbawiając ją jakichkolwiek cieni. Można również zamontować kilka małych opraw nad krawędzią górną oraz po obu stronach lustra w odległości około 5-10 cm od jego ramy lub oprawy halogenowe wpuszczone w sufit podwieszany, lub regulowane reflektorki nad lustrem.