Kamienie w woreczku żółciowym

Kamienie w woreczku żółciowym

10 stycznia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Moja mama miała bardzo ostry atak bólu brzucha. Stwierdzono kamienie żółciowe. Lekarz powiedział, że trzeba będzie usunąć cały pęcherzyk. Czy to konieczne?

Niestety, to jedyna naprawdę skuteczna metoda leczenia kamicy żółciowej. W przebiegu tej choroby w pęcherzyku żółciowym zbierają się złogi zbudowane z substancji znajdujących się w żółci.

Gdy z jakichś powodów jest ona zagęszczona, nie rozpuszczają się one jak należy, tylko wytrącają i zlepiają w kamienie. Gdy powstanie tych kamieni dużo, mogą zatkać ujście żółci do przewodu żółciowego i wtedy pojawiają się ataki silnego bólu – jak u Twojej mamy.

To tzw. kolka żółciowa, która bywa najczęstszym objawem kamicy żółciowej.

Po każdym jedzeniu czuję silny ból i ucisk w górnej części brzucha. Czy to może być zwiastun choroby pęcherzyka żółciowego? Jak to sprawdzić?

Ból w nadbrzuszu, promieniujący do prawego barku (lub w okolicę międzyłopatkową), jest najbardziej charakterystycznym objawem kamicy żółciowej. Najczęściej pojawia się po jedzeniu, szczególnie po tłustym i ciężkim posiłku. Trwa od kilkunastu minut do kilku godzin, a potem znika.

Czasami ból ten jest bardzo ostry i mogą mu towarzyszyć nudności i wymioty, uczucie niepokoju, nadmierna potliwość. Zdarza się, że dolegliwości pojawiają się po niemal każdym posiłku, jeśli kamień żółciowy zatka nieco przewód żółciowy. Może się jednak zdarzyć, że po pierwszym ataku kolki żółciowej na wiele tygodni dolegliwości znikają.

A to dlatego, że kamień cofnął się z powrotem do pęcherzyka i wówczas żółć potrzebna do trawienia tłuszczów znów może swobodnie wydostawać się do przewodu żółciowego i wątroby. Jednak choroba nie znika i trzeba ją leczyć. Nie ignoruj bólów, tylko jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Zleci Ci badanie USG, które potwierdzi, czy w Twoim pęcherzy ku są kamienie, ile ich jest, jak są du że i gdzie się dokładnie znajdują.

Podczas badania USG okazało się, że mam kamienie w pęcherzyku żółciowym. Czy będę musiała go usunąć, mimo, że nie mam żadnych dolegliwości? Czy bez niego będę mogła dobrze trawić?

Gdy kamica żółciowa nie daje żadnych dolegliwości, wtedy o ewentualnym usunięciu organu decyduje lekarz.

Jeśli uważa, że znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju stanów zapalnych oraz zachorowania na nowotwory, wtedy skieruje Cię na operację. Wskazaniem do zabiegu są: przypadki raka dróg żółciowych w rodzinie, zgrubiałe ścianki oraz cukrzyca typu 2.

Wieloletnia nieleczona kamica nerkowa może prowadzić do powstania pęcherzyka porcelanowego (kiedy jego ścianki są przesycone solami wapnia) albo powodować powstawanie torbieli dróg żółciowych. To jedne z czynników podejrzanych o prowokowanie rozwoju raka pęcherza żółciowego – rzadkiego ale bardzo złośliwego.

Dlatego czasami warto rozważyć usunięcie pęcherzyka, by ubiec ewentualną chorobę. W czasie operacji lekarz usuwa woreczek żółciowy, jednak pozostawia przewód żółciowy. Dzięki czemu żółć nadal może przedostawać się z wątroby do dwunastnicy i wspomagać trawienie pokarmów.

Lekarz powiedział, że po dwóch dniach od operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego wyjdę już ze szpitala. Jak to możliwe?

Zapewne planuje przeprowadzenie operacji metodą laparoskopową. Wykonuje się ją specjalnymi przyrządami, które chirurg wprowadza do jamy brzusznej poprzez trzy małe nacięcia. Tą drogą także wydobywa pęcherzyk żółciowy, wraz ze złogami. Metoda ta daje możliwość szybkiego gojenia się ran i mniejsze ryzyko powikłań.

To dzięki temu Twój pobyt w szpitalu będzie można ograniczyć do minimum. Niestety, metody tej nie stosuje się w stanach ostrych albo gdy w jamie brzusznej istnieją zrosty po innych operacjach. Lekarz zawsze zastrzega, że w razie konieczności w trakcie zabiegu laparoskopowego może zmienić metodę na tradycyjną, jeśli pojawią się jakieś komplikacje.

U mojej mamy stwierdzono przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego. Czy to oznacza raka?

Zapalenie pęcherzyka żółciowego może być następstwem ostrego zapalenia tego organu, powikłaniem kamicy żółciowej albo skutkiem ciężkiej diety. Objawia się bólami po prawej stronie – pod żebrami – o umiarkowanym nasileniu, które mogą pojawiać się najczęściej po zjedzeniu smażonych, tłustych dań czy ciężkich ciast z kremem.

Bólom towarzyszy często uciążliwe odbijanie się, uczucie mdłości, wzdęcia, niesmak w ustach. Dolegliwości te mogą nasilać się pod wpływem wysiłku fizycznego.

Czasami towarzyszy im zażółcenie gałek ocznych i skóry. Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą się wzmagać podczas przeziębienia, chorób przebiegających z podwyższoną temperaturą. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jest wskazaniem do operacji.

Czy da się uniknąć skalpela?

Naturoterapeuci twierdzą, że można rozpuścić kamienie pęcherzyka żółciowego. Należy tylko sumiennie przestrzegać zaleceń: Jedz po łyżce nasion ostropestu plamistego dziennie – to oczyści i odciąży wątrobę, poprawi jej funkcjonowanie oraz będzie zapobiegać nadmiernym wyrzutom żółci do pęcherzyka żółciowego.

Zastąp rafinowane oleje naturalną oliwą z oliwek, olejem kokosowym lub sezamowym – są znacznie łagodniejsze dla dróg żółciowych. Popijaj herbatki ziołowe z owoców jałowca, mniszka lekarskiego i dziurawca. Wspomagają one rozpuszczanie złogów żółciowych. Codziennie rano pij wodę z sokiem z cytryny. Oczyszcza to drogi żółciowe.