Jakie są podstawowe różnice między OC i AC

Jakie są podstawowe różnice między OC i AC

17 stycznia, 2021 Wyłączono przez ds_admin

Główna różnica między ubezpieczeniami OC i AC jest taka, że OC jest obowiązkowe, natomiast AC jest zupełnie dobrowolne. Oznacza to, że brak OC może skutkować otrzymaniem dotkliwej kary pieniężnej. Ubezpieczenie OC może być najtańsze, jednak w AC zaleca się dobrze zainwestować. Czym jeszcze różnią się te ubezpieczenia oraz jak je kupić, by nie okazać się stratnym?

Ubezpieczenia AC i OC – dobrowolność a obowiązek

Wypadki chodzą po ludziach, dlatego warto odpowiednio się zabezpieczyć. Dobre ubezpieczenie równa się satysfakcjonującym odszkodowaniem w razie ewentualnego wypadku. Spoglądając na częstotliwość wyszukiwań w Google, można spostrzec, iż z dużym natężeniem wyszukiwane są takie frazy jak „odszkodowania podatkowe Kraków” czy „odszkodowanie Poznań”. Świadczy to o dużej istocie problemu związanego z odpowiednim ubezpieczeniem.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ponieważ państwo ma obowiązek chronić poszkodowanych w wypadkach drogowych. Chroni również przed płaceniem dużych kwot za wyrządzone szkody z własnej kieszeni – koszty związane np. z naprawą samochodów, leczeniem poszkodowanych czy wielu innych rzeczy, które się z tym wiążą (np. wypożyczenie samochodu na czas naprawy auta zniszczonego w kolizji). Natomiast ubezpieczenie AC, a więc autocasco, zawierane jest z własnej woli. Jest to polisa, która chroni jedynie majątek uczestnika kolizji – motocykl, samochód – w razie stłuczki z jego winy, kradzieży lub np. pożaru. W związku z faktem, iż jest to ubezpieczenie majątkowe, nie można np. pokryć z niego kosztów leczenia lub rehabilitacji.

W jaki sposób działają ubezpieczenia AC i OC?

Zasady działania OC określone są przez ustawę, w związku z tym żaden z ubezpieczycieli nie ma możliwości zmiany zakresu tego ubezpieczenia. Oznacza to, że u wszystkich polisa OC jest identyczna. Różni się jedynie ceną.

Autocasco różni się natomiast w poszczególnych towarzystwach, dlatego warto wybrać je pod kątem swoich potrzeb. Chcąc dostać zwrot pieniędzy za kradzież, ubezpiecza się samochód od kradzieży. Gdy priorytetem jest bezpieczna daleka podróż, najlepszym rozwiązaniem jest polisa z opcją holowania. Wszystkie istotne informacje dotyczące zakresu polisy dostępne są na ogólnych warunkach ubezpieczenia. Koniecznie trzeba przeczytać ten dokument przed dokonaniem zakupu ubezpieczenia AC.

Co warto wiedzieć o szkodzie całkowitej?

Kolejna różnica, jaka występuje pomiędzy ubezpieczeniami AC i OC, dotyczy sytuacji, w której dochodzi do tzw. szkody całkowitej. Jest to szkoda, w której naprawa staje się czymś nieopłacalnym. Odszkodowanie należy wyliczyć w ten sposób, że od ceny samochodu przed szkodą odejmuje się cenę raku. Dla firm ubezpieczeniowych naprawa staje się nieopłacalna, Kiedy jej koszt przekracza wartość samochodu przed szkodą odpowiednio dla AC – 70%, dla OC – 100%.

Czym jest suma gwarancyjna/suma ubezpieczenia?

Różnice między AC i OC świetnie obrazuje maksymalna wysokość odszkodowania, na które można liczyć po wypadku lub stłuczce. W autocasco suma ubezpieczenia jest najczęściej wartością motocykla lub samochodu, natomiast przy OC górną granicę możliwą do wypłaty określa państwo – tyle samo dla każdego.

Jak wybrać dobre OC i AC?

Skoro OC jest takie samo we wszystkich towarzystwach, jest to jedyne ubezpieczenie, które można kupić jak najtaniej. Wysoka cena nie zapewnia lepszej ochrony, ta jest niezależna od ceny, gdyż reguluje ją ustawa. Dlatego nie ma sensu przepłacać za ubezpieczenie OC, lepiej wybrać jak najtańszy pakiet, a przynajmniej porównać kilka, nawet kilkanaście ofert. Czasem różnice są zaledwie kilkuzłotowe.

Niektórzy zastanawiają się, czy warto mieć polisę. Nie jest ona obowiązkowa, a oszczędności bywają spore. Należy jednak pomyśleć o tym, ile można stracić w razie stłuczki, która samemu się spowoduje. W związku z powyższym faktem warto zastanowić się, jaki pakiet ubezpieczenia AC jest najkorzystniejszy i potrzebny. Nie zaleca się kierować tutaj jak najniższą ceną, ponieważ dotyczy często ubezpieczeń o bardzo ograniczonym zakresie. Najlepiej jest porównać ceny oraz to, co dokładnie za nie można otrzymać.