Szklarnia ogrodowa – satysfakcja z własnych upraw

Szklarnia ogrodowa – satysfakcja z własnych upraw

5 grudnia, 2018 Wyłączono przez Wielka zmiana

Własne warzywa, zioła, ale i piękne kwiaty w przydomowym ogrodzie? Czemu nie! Na to wszystko pozwala szklarnia ogrodowa, która może oferować praktycznie dowolną wielkość. Nawet w niewielkim ogródku sprawdzi się, jeśli od czasu do czasu przychodzi chęć skorzystania z własnych upraw.

Szklarnia ogrodowa – na jaką się zdecydować

Szklarnie ogrodowe to wiele wyborów, przed jakimi stają przyszli właściciele. Wielkość, wysokość, zastosowane materiały, ogrzewanie lub jego brak, lokalizacja. Nie bez znaczenia pozostaje także estetyka, choć decydując się na samodzielne uprawy zależy nam przede wszystkim na tym, by szklarnia ogrodowa spełniała swoje funkcje.

Wielkość powinna być dostosowana do rodzaju upraw, ale i powierzchni, jaką oferuje ogród. Osoby, które pragną uprawiać warzywa czy zioła w większej ich ilości, by starczyło dla całej rodziny, a do tego stawiają na dużą różnorodność gatunków uprawnych, powinny zdecydować się na solidne, duże szklarnie. W niewielkich ogrodach, gdzie uprawa ma być jedynie dodatkiem, przychodzi myśl o niej, by po prostu się zrelaksować, a pozwala na to uwielbienie do prac w ogrodzie, wystarczy zastosowanie mini szklarni ogrodowej.

Zastosowane materiały

Efekty upraw zależne są od tego, jakie materiały posłużą do wykonania szklarni ogrodowej. Często stawia się na szkło, które doskonale przepuszcza promienie świetlne. Jest jednak nietrwałe. Z tego względu wzrasta liczba osób zainteresowanych pokryciem z poliwęglanu, gwarantującym jeszcze efektywniejsze uprawy.

Nie można zapominać o podstawie, czyli ewentualnych fundamentach dla największych i najbardziej obszernych szklarni. Wybór może paść również na folię z tworzywa, która posłuży do przykrycia obiektu, jaki stanowi szklarnia ogrodowa. To jednak rozwiązanie dla osób stawiających na intensywne uprawy, w sporych ilościach, bez zwracania większej uwagi na estetykę ogrodu.

Samodzielna uprawa, nawet na minimalną skalę, potrafi przynieść satysfakcję. Wyhodowane warzywa czy zioła są również smaczniejsze i zdrowsze, a prace ogrodowe wiele osób doskonale relaksują. Jeśli zatem jest na to miejsce, warto pomyśleć o szklarni ogrodowej.