Świerzb u dzieci – jak sobie z nim poradzić?

Świerzb u dzieci – jak sobie z nim poradzić?

16 lipca, 2019 Wyłączono przez wielkazmiana

Choroby skórne u dzieci to dość powszechny problem, spędzający sen z powiek wielu rodzicom – zwłaszcza tym świeżo upieczonym. Warto jednak mieć świadomość, że każda dolegliwość może zostać w znacznym stopniu załagodzona. W jaki sposób możemy zatem przynieść ulgę swojemu maluszkowi?

 

Przyczyny dermatozy

Świerzb to uciążliwa w przebiegu dermatoza pasożytnicza, czyli choroba, którą możemy zarazić się od innego człowieka – przenoszona przez pasożytnicze roztocza. Co ciekawe, chorują na nią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Winowajcą w przypadku dzieci może być jednak wyłącznie świerzbowiec ludzki (łac. Sarcoptes hominis), przenoszony w efekcie bezpośredniego kontaktu z chorym.

 

Objawy świerzbu

Charakterystyczna, drobna czerwona wysypka, a także nory i tunele świerzbowcowe, czasami też grudki i pęcherzyki, pojawiające się w warstwie rogowej naskórka, oraz towarzyszący im intensywny świąd to typowe objawy choroby. Występują zwykle na dłoniach i pośladkach, w strefach miękkich fałdów skórnych czy w okolicach narządów płciowych. Nieco inaczej objawia się świerzb u dzieci. W tym przypadku możemy także mieć także do czynienia ze zmianami pojawiającymi się na głowie i stopach. Na początku często mogą być mylone z reakcją alergiczną lub oznakami chorób zakaźnych. Kiedy zaobserwujemy je u malucha, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z pediatrą w celu podjęcia środków zaradczych.

 

Świerzb u dzieci – leczenie

Walka z objawami nie zawsze jest łatwa – w rzeczywistości obejmować powinna nie tylko dziecko, ale także wszystkie osoby mające z nim bezpośredni kontakt, gdyż wiąże się to z ryzykiem zarażenia. W większości przypadków leczenie opiera się w znacznym stopniu na stosowaniu preparatów z permetryną. Pomocne okazują się również maści siarkowe stosowane zwłaszcza w przypadku dzieci do 4. roku życia oraz kobiet w ciąży, benzoesan benzylu czy Crotamitone – sprawdzają się bowiem w łagodzeniu typowych objawów. Podstawę stanowi oczywiście codzienna dbałość o higienę i przestrzeganie podstawowych zasad, takich jak pranie ubrań i pościeli w temperaturze wynoszącej min. 60 stopni Celsjusza, a następnie ich prasowanie – temperatura odgrywa tutaj znaczącą rolę i ma za zadanie wyniszczenie pasożyta. W celu wyeliminowania choroby, jaką jest świerzb u dzieci, powinniśmy przede wszystkim polegać na zaleceniach lekarza, stosując terapię dobraną do wieku i stopnia nasilenia choroby. Zwykle trwa ona do kilku, maksymalnie kilkunastu tygodni, już w trakcie przynosząc maluchowi znaczną ulgę.