Jak radzić sobie z katarem u dziecka?

Niedrożny nos u malucha to znacznie poważniejszy problem niż u osoby dorosłej. Dziecko nie jest w stanie poradzić sobie z zalegającą w nosie wydzieliną, przez co staje się niespokojne i płacze. Często jest to oznaką choroby lub wystąpienia reakcji alergicznej. Jak zatem poradzić sobie z katarkiem?

 

Nieżyt nosa u malucha – przyczyny

Każdy objaw choroby jest dla młodych rodziców oznaką, że organizm dziecka zmaga się z jakimś problemem. Kiedy u niemowlaka pojawia się katar, warto jak najszybciej poznać jego przyczynę. Zwykle jest to dolegliwość związana ze zwykłym przeziębieniem, ale może towarzyszyć także infekcji wirusowej czy wystąpieniu reakcji alergicznej. W każdym przypadku należy podjąć próbę wyeliminowania kataru, uniemożliwiającego maluchowi swobodne oddychanie. W innej sytuacji ten pozornie błahy problem może przekształcić się w większe zagrożenie dla zdrowia dziecka, takie jak np. zapalenie zatok przynosowych czy ucha.

 

Sprawdzone sposoby na drożny nosek

Podejmując walkę z katarem, możemy wybierać spośród wielu dostępnych metod, wśród których znalazły się zarówno domowe sposoby, jak i środki farmakologiczne. Przede wszystkim należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dziecko powinno spać na brzuchu, by umożliwić samoczynne spływanie wydzieliny z noska – jego główka powinna być wówczas położona wyżej niż klatka piersiowa. W trosce o nawilżenie błon śluzowych, należy zadbać o odpowiednio wysoką wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa – może do tego posłużyć specjalistyczne urządzenie lub po prostu rozwieszenie prania w pokoju. W razie możliwości należy oczyszczać nosek malucha aspiratorem, a następnie nawilżać go przy pomocy sprayu z wodą morską. Pomocne może okazać się także zastosowanie soli fizjologicznej czy inhalacje na bazie rumianku lub olejków eterycznych. Zawsze należy pamiętać dodatkowo o pielęgnacji skóry w okolicach noska, która może wówczas ulegać podrażnieniom – w tej sytuacji doskonale sprawdzi się łagodząca maść majerankowa. Trzeba jednak uważać, by nie dostała się ona do nosa. W celu szybkiego pozbycia się kataru, po konsultacji z pediatrą, zawsze możemy sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach przeznaczone dla najmłodszych, takie jak Quixx Baby, Nasivin Soft czy Disnemar xylo. Krople podawane donosowo z łatwością poradzą sobie z takimi problemami jak obrzęk śluzówki nosa i katar, a nawet zapalenie zatok i alergiczne choroby dróg oddechowych. Sięgając po tego typu preparaty, zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w załączonej ulotce.