Stylizacja mebli w stylu Shabby Chic za pomocą farb kredowych

Shabby Chic jest to styl urządzania wnętrz w którym wykorzystuje się stare lub postarzane meble. Styl ten został zapoczątkowany w Wielkiej Brytanii w latach osiemdziesiątych XX w.

W stylu Shabby Chic dominują jasne kolory, przede wszystkim biel, pudrowy róż jasny błękit czy bardzo jasne odcienie koloru beżowego lub brązowego. Często w tylistyce tej występują motywy kwiatowe.

Meble w stylu Shabby Chic

Dominującą cechą mebli w stylu Shabby Chic jest celowe ich postarzanie tworząc na ich powierzchni przecierki. Przecierki tworzy się najczęściej za pomocą farb kredowych. Malowane powierzchnie pokrywa się kilkoma warstwami farby w taki sposób aby warstwy przez siebie prześwitywały.

Stylizacja mebla w stylu Shabby Chic

Aby wystylizować mebel w stylu Shabby Chic musimy go najpierw odpowiednio przygotować. Farba kredowa ma bardzo dobrą przyczepność, więc jeśi powierzchnia mebla jest w dobrym stanie, stara farba lub lakier nie odchodzi możemy mebel jedynie bardzo dokładnie wyczyścić i odtłuścić za pomocą rozcieńczalnika. Jednak gdy widzimy, że stara powłoka łuszczy się, jest spękana koniecznie musimy się jej pozbyć. Robimy to za pomocą cykliny i / lub papieru ściernego. Kiedy mebel jest już dokładnie wyszlifowany oczyszczamy go z pyłu oraz odtłuszczamy za pomocą rozcieńczalnika.
Następnie malujemy mebel farbą kredową w kolorze, który ma prześwitywać spod ostatecznego koloru mebla. Po wyschnięciu nakładamy farbę w finalnym kolorze. Po wyschnięciu możemy przystąpić do przecierania. Do tego celu możemy użyć delikatnego papieru ściernego, waty stalowej lub mokrej gąbki. Delikatnie ścieramy wierzchnią warstwę farby kredowej odsłaniając wcześnieijsze warstwy farby w innym kolorze. Takie przecierki najlepiej robić w miejscach w których mebel niszczył by się naturalnie. Czyli w okolicy rogów, uchwytów czy nóg mebla.

Kiedy osiągniemy już pożądany efekt farbę kreową musimy koniecznie zabezpieczyć za pomocą wosku lub lakieru do farb kredowych.