Higiena intymna kobiety – niezbędne artykuły higieniczne

Higiena miejsc intymnych u kobiet jest równie ważna, jak higiena całego ciała. Jest ona obowiązkowym etapem codziennej pielęgnacji i pod żadnym względem nie powinno się jej lekceważyć. Obecnie na rynku znajdziemy naprawdę bogaty wybór różnego rodzaju produktów, takich jak np. wkładki lub żele, które mogą okazać się pomocne w tej czynności. Jednakże należy pamiętać, aby wybierać i stosować je w sposób rozsądny, odpowiedni dla naszego ciała.

Podstawowe zasady higieny intymnej kobiet

Miejsca intymne u kobiet odgrywają bardzo ważną funkcję, dlatego też wymagają odpowiedniej oraz wyjątkowej pielęgnacji. Ich budowa sprzyja bowiem infekcjom oraz zakażeniom, które mogą być nie tylko nieprzyjemne i uciążliwe, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Naturalną ochronę miejsc intymnych stanowią jednak pałeczki kwasu mlekowego o kwaśnym odczynie, które skutecznie zwalczają szkodliwe drobnoustroje. Niestety, zwykłe mydła zawierające odczyn zasadowy, przyczyniają się do niszczenia naturalnej bariery ochronnej, powodując także podrażnienia oraz wysuszanie. To właśnie dlatego warto zwracać uwagę na wybierane produkty do higieny miejsc intymnych oraz zasady codziennej pielęgnacji.

O czym warto zatem pamiętać?

  • Podmywanie się powinno być wykonywane od przodu do tyłu, ponieważ w ten sposób do miejsc intymnych nie przedostają się bakterie oraz grzyby. Co więcej, należy wykonywać je przy użyciu ręki, a nie gąbek będących siedliskiem bakterii.
  • Po umyciu się dokładnie osuszajmy miejsca intymne, ponieważ drobnoustroje lubią miejsca wilgotne, ciemne oraz ciepłe. Do wycierania warto używać osobnego ręcznika.
  • Pamiętajmy, że zbyt częste podmywanie się nie jest wskazane. Dwa razy w ciągu dnia będą w zupełności wystarczające, poza okresem miesiączkowania lub upałami.
  • Wybór bielizny ma znaczenie! Zrezygnujmy z obcisłej bielizny, a także stringów, które powodują obtarcia, podrażnienia oraz odparzenia. Wybierajmy natomiast bieliznę wykonaną z naturalnych oraz delikatnych materiałów.

Artykuły przydatne w codziennej pielęgnacji miejsc intymnych

Damska toaleta poza kosmetykami, powinna być wyposażona także w odpowiednie preparaty do higieny miejsc intymnych. Czego zatem nie może zabraknąć w twojej łazience?

Płyny do higieny intymnej

Do podmywania się oraz w trakcie kąpieli warto używać specjalnych żelów, pianek oraz płynów, które posiadają pH bardzo zbliżone do pH kobiecej pochwy, przez co nie niszczą one kwasowego środowiska ochronnego. Pamiętajmy także, aby wybierać produkty bezzapachowe lub o aromacie delikatnym.

Wkładki higieniczne

Na co dzień warto zakładać specjalne wkładki higieniczne, które pozwalają zachować uczucie komfortu oraz świeżości, zwłaszcza podczas nadmiaru produkowanej wydzieliny. Podobnie jak w przypadku tamponów oraz podpasek w okresie miesiączkowania, wkładki muszą być regularnie oraz często zmieniane.

Chusteczki do higieny intymnej oraz nakładki na WC

Artykuły niezwykle przydatne nie tylko w trakcie podróży, ale i na co dzień, podczas korzystania z toalet publicznych. Miękkie oraz wilgotne chusteczki bardzo dobrze oczyszczają, a przy tym nie powodują podrażnień, natomiast nakładki na WC pozwalają uniknąć kontaktu z siedliskami bakterii.