Przyczyny problemów z oddawaniem moczu

Przyczyny problemów z oddawaniem moczu

5 grudnia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Problemy z oddawaniem moczu należą do bardzo często występujących schorzeń układu moczowego. Mogą one dotykać zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym przedziale wiekowym. Utrudnione wydalanie moczu przybiera różnorakie formy, jednakże nawet najmniejsze objawy nie powinny być przez nas lekceważone. Jakie są symptomy oraz przyczyny problemów z oddawaniem moczu?

Problemy z oddawaniem moczu 

Prawidłowe oddawanie moczu jest czynnością bezbolesną, która przebiega ciągłym strumieniem. Po usunięciu na zewnątrz zebranych w pęcherzu moczowym płynów pojawia się uczucie w pełni opróżnionego pęcherza oraz ulga.

Bardzo często pojawiającym się problemom z wydalaniem moczu towarzyszą następujące objawy dyzuryczne:

  • uczucie parcia na mocz,
  • pieczenie w cewce moczowej podczas mikcji,
  • oddawanie moczu nieciągłym strumieniem (kroplami),
  • bóle w trakcie wydalania płynów,
  • częste wizyty w toalecie zwłaszcza nocą.

Ponadto, inną formą zaburzeń mikcji jest nietrzymanie lub zatrzymanie moczu, jak i oddawanie go w nieodpowiednich ilościach. Jeśli w ciągu doby wydalamy mniej niż pół szklanki moczu mówimy o bezmoczu. Skąpomocz pojawia się natomiast, gdy oddawany mocz nie przekroczy objętości pół litra w ciągu doby, a wielomocz wiąże się z mikcją przekraczającą 2,5 litra.

Przyczyny problemów z oddawaniem moczu 

Najczęstszą przyczyną zakażeń układu moczowego i wiążących się z tym utrudnieniami w oddawaniu moczu jest bakteria Escherichia coli, określana także jako pałeczka okrężnicy. Ponadto, infekcje mogą być także powodowane przez patogeny, takie jak Neisseria gonorrohoeae oraz Chlamydia trachomatis. Do zarażenia nimi dochodzi podczas kontaktów seksualnych.

W przypadku zaobserwowania podstawowych objawów dyzurycznych, problemy z mikcją mogą świadczyć również o zapaleniu pęcherza moczowego lub cewki moczowej oraz infekcjach narządów płciowych w przypadku kobiet. U mężczyzn najczęstszą przyczyną jest natomiast łagodny przerost gruczołu krokowego, czyli prostaty. Dolegliwość ta pojawia się u wielu mężczyzn, zwłaszcza po 60 roku życia.

Podłożem występowania wielomoczu (częstomoczu) może być cukrzyca, natomiast za zatrzymywanie moczu odpowiada niedrożna cewka moczowa, kamica moczowa, osłabienie mięśni pęcherza, zaparcia czy choroby gruczołu krokowego.

Problemy z oddawaniem moczu mogą wynikać także z powikłań po odbytych zabiegach chirurgicznych w okolicach układu moczowego. W przypadku uszkodzenia włókien nerwowych, które są odpowiedzialne za oddawanie moczu może dojść do problemów z jego zatrzymywaniem, natomiast zabiegi w sąsiedztwie cewki moczowej często przyczyniają się do powstawania tkanki bliznowej, co prowadzi do zwężenia cewki moczowej.