Alergia na nikiel
4 grudnia, 2021Ogromna część populacji zmaga się z alergią na nikiel. Dotyczy to zarówno dzieci, które urodziły się z tego typu dolegliwością, jak również dorosłych, którzy nabyli ją w trakcie swego życia. Warto wiedzieć, gdzie znajduje się nikiel, aby nie narazić się na skutki uboczne związane z uczuleniem.
Co warto wiedzieć o alergii na nikiel
Pierwiastek zwany nikiel występuje niemalże wszędzie, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób można go unikać. Przede wszystkim należy korzystać z plastikowych przedmiotów, gdyż nie zawierają one niklu. Dodatkowo, można pomalować je lakierem bezbarwnym, aby nie miały kontaktu ze skórą i nie wywołały reakcji uczuleniowej. Warto zdawać sobie sprawę, że reakcja pojawia się z reguły w przypadku długotrwałego kontaktu, co sprawia, że alergicy nie mogą nosić biżuterii, zegarków, a także muszą uważać na guziki. Duże ilości niklu można znaleźć również w wybranych produktach spożywczych, jak chociażby soczewicy, owsie oraz orzechach.
Jak rozpoznać alergię na nikiel?
Jeśli człowiek zmaga się z alergią na nikiel występuje u niego alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie spojówek oraz zapalenie śluzówki nosa. Nieco rzadziej, ale mimo wszystko pojawia się astma oraz ogólnoustrojowa alergia na nikiel. W przypadku uczulenia może wystąpić problem w trakcie stosowania implantów ortopedycznych oraz implantów stomatologicznych, gdyż organizm będzie traktował wymienione przedmioty jako wroga oraz nie zostaną one przyjęte.
Aby przekonać się, że wymienione powyżej skutki uboczne są efektem alergii na nikiel należy udać się do specjalisty. Wywiad lekarski jest pierwszym krokiem do rozpoznania przyczyny dolegliwości. Kiedy na ciele pojawia się wysypka, która swędzi i znajduje się ona tam, gdzie z reguły nosi się metalowe dodatki, biżuterię oraz guziki, diagnoza jest niemalże oczywista. Jednakże, aby nie zakończyło się na gdybaniu, lekarz z reguły zaleca test płatkowy. Alergeny zostają nałożone na skórę, co umożliwiają komory hipoalergiczne występujące na plastrze. Pozostają one na skórze przez 48 godzin. Po upływie tego czasu należy skontrolować stan skóry i uczynić to jeszcze raz po 72 oraz 96 godzinach od odklejenia komór.
Alergia na nikiel jest nieprzyjemna oraz wymaga bezustannego pilnowania się. Nie wynaleziono na nią skutecznych leków, konieczne jest unikanie kontaktu z przedmiotami zawierającymi uczulający pierwiastek.