Jak szybko rozpoznać raka trzustki?

Jak szybko rozpoznać raka trzustki?

9 grudnia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Rak trzustki to jeden z najrzadziej występujących nowotworów, gdyż dotyka tylko 2 procent wszystkich przypadków rozpoznanych nowotworów. W pierwszej kolejności objawia się wzdęciami oraz bólem brzucha, jednakże objawów tych nie należy pod żadnym względem ignorować. Jakie jeszcze pojawiają się efekty choroby?

Szybkie działanie w przypadku raka trzustki

Rak trzustki mimo iż nie jest bardzo popularny, charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Dodatkowo, jego objawy w pierwszej fazie choroby mogą wydawać się nieco błahe, dlatego całkiem sporo osób całkowicie je ignoruje. W związku z tym wiadomo, że choroba rozwija się po cichu i w wielu przypadkach nie łączy się jej z konkretnymi organami, a co tu dopiero mówić o poważnych schorzeniach. Wśród objawów można wymienić przede wszystkim uciążliwy oraz promieniujący ból pleców, który można uplasować w ich środkowej części. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy nie pojawia się brak apetytu, szybka utrata wagi, która nie wiąże się ze zmianami wprowadzonymi w jadłospisie. Regularnie występują biegunki, mdłości, słychać przelewanie się w brzuchu i wzdęcia po każdym posiłku bez względu na to co wyląduje na stole. Chory żyje z bezustannym uczuciem niepokoju w brzuchu. Objawy nie są bardzo charakterystyczne, ale trzeba bacznie obserwować własne ciało. Tylko i wyłącznie po rozpoznaniu nowotworu w pierwszej fazie istnieje duże prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia.

Kiedy choroba przeszła już w stan zaawansowany, chorzy bardzo często zmagają się z żółtaczką oraz anemią. Obie dolegliwości nie zawsze występują razem, ale chory i osłabiony organizm po prostu nie radzi sobie i całkowicie poddaje się negatywnemu działaniu raka. Występują również wahania nastroju, humory oraz problemy ze zdrowiem psychicznym, które mają charakter zbliżony do depresji. W większości przypadków można wskazać na nietolerancję glukozy, która pojawiła się bardzo nieoczekiwanie. Niespodziewanie nabyta cukrzyca to jeszcze jeden skutek uboczny, który powinien skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Jeszcze jeden skutek uboczny związany z rakiem trzustki to pojawienie się zakrzepowego zapalenia żył. W jego trakcie dochodzi do gorączki, a uciążliwe zaparcia idą w parze z biegunkami.

To badania laboratoryjne pozwalają na skontrolowanie w jakim stadium znajduje się choroba. Czasem guza można wyczuć przy pomocy własnych rąk, jednakże, kiedy choroba będzie przez lata siała spustoszenie w organizmie można spodziewać się wystąpienia przerzutów, które dotkną również inne narządy.