Problemy małych i starszych niejadków. Co zrobić, gdy twój podopieczny nie chce jeść

Problemy małych i starszych niejadków. Co zrobić, gdy twój podopieczny nie chce jeść

22 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Co zrobić, gdy dziecko lub osoba starsza, którą mamy pod swoją opieką, okazuje objawy braku apetytu? W trosce o rozwój najmłodszych i życiową kondycję seniorów nie możemy zlekceważyć problemu. Można temu, zaradzić, modyfikując menu i organizację domowego żywienia. Czasem mogą nam w tym pomóc apteczne środki na apetyt.

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest przekarmianie dzieci. Ocena potrzeb żywieniowych zostaje zaburzona, gdy dziecko nie dojada całej porcji obiadu. Dzieje się tak, gdy na posiłek składają się dwa dania lub porcja dla dziecka niewiele różni się od tego, co widzimy na talerzach dorosłych (tam, mówiąc szczerze, też przydałoby się niewielkie odchudzenie).

Nie przekarmiaj swojego dziecka i zadbaj o urozmaicone posiłki

Często wynika to po prostu z pojemności żołądka. Gdy dorośli domownicy przymuszają najmłodszych do zjedzenia wszystkiego, biorąc się za karmienie, dzieciom jedzenie zaczyna kojarzyć się z czymś uprzykrzającym życie. Następnym razem mogą w ogóle odmówić współpracy, co często powoduje wzmożone wysiłki przy włożeniu następnej łyżki do buzi. Tan zaklęty krąg może spowodować, że dzieci nabawią się prawdziwego jadłowstrętu lub, przeciwnie, skapitulują. Wówczas może to skutkować nadmiernym apetytem, otyłością i jedzeniem niezdrowych przekąsek pomiędzy posiłkami.

Kiedy senior niechętnie sięga po posiłek…

Nieco inaczej wyglądają przyczyny braku apetytu u osób starszych. Metabolizm organizmu w jesieni życia znacznie spowalnia i do prawidłowego funkcjonowania człowiek nie potrzebuje tyle samo „paliwa”, co okresie rozwoju i pełni aktywności fizycznej. Przekłada się to na mniejsze ilości jedzenia pojawiające się w menu seniora. Gorzej, jeśli zauważamy, że osoba starsza nie kończy posiłków lub wymawia się brakiem apetytu. Po pierwsze, należy sprawdzić, czy nie kryje się za tym jakaś dolegliwość organizmu. Jeśli lekarz wykluczy stan chorobowy, warto przyjrzeć się powodom – brakowi apetytu może towarzyszyć ogólna apatia i zniechęcenie. Osoby starsze potrzebują zainteresowania i okazywanych im wyrazów sympatii i akceptacji. Być może rodzinne posiłki pozbawione są atmosfery wspólnego stołu? Warto też pamiętać o ulubionych potrawach babć i dziadków. Zanim zmienimy to i owo we wspólnym jedzeniu, można wesprzeć się skutecznymi preparatami z apteki, które wspomagają apetyt, takimi jak Apetizer czy Citropepsin.