Alergia i nietolerancja pokarmowa – czym się różnią?

Alergia i nietolerancja pokarmowa – czym się różnią?

21 kwietnia, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

W obecnych czasach bardzo częste stają się alergie czy nietolerancje pokarmowe – są uznawane za choroby cywilizacyjne. Objawy związane z nadwrażliwością na jakieś składniki pożywienia dotyczą nawet 20% populacji! Jak różnicować alergie i nietolerancje pokarmowe oraz jak sobie z nimi poradzić?

Niepokojące objawy

Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to nudności, wymioty, odbijanie się, zgaga, uczucie przepełnienia żołądka, wzdęcia, gazy, biegunki oraz zmiana rytmu wypróżnień. W przypadku alergii czy nietolerancji najczęściej podobne objawy występują po posiłkach zawierających nietolerowane składniki pokarmowe, zawsze jednak należy je zróżnicować z chorobami organicznymi. Mogą być one też spowodowane zaburzeniami czynnościowymi lub nadmiernym stresem.

Czym różni się alergia od nietolerancji pokarmowej?

Alergia i nietolerancja pokarmowa różnią się tym, że w przypadku alergii objawy spowodowane są niewłaściwym działaniem mechanizmów immunologicznych, natomiast w przypadku nietolerancji przyczyny są inne.

Alergia może być spowodowana wytwarzaniem przeciwciał IgE – jest to alergia najcięższa, o prawie natychmiastowym przebiegu, grożąca nawet śmiercią z uwagi na to, że może powodować zaczerwienienie, obrzęk i wstrząs anafilaktyczny. Najczęściej jest to alergia na ryby, owoce morza, sery, pomidory, truskawki, maliny, orzechy oraz wino i piwo. W innych typach alergii biorą udział także przeciwciała IgG, IgM oraz IgA. Dotyczą one najczęściej produktów takich, jak: mleko, jaja, ryby, skorupiaki, soja, pszenica, orzechy czy nasiona, a objawy mogą wystąpić nawet do kilkunastu godzin od spożycia alergenu. Alergia pokarmowa na gluten zwana jest celiakią i może powodować uszkodzenie jelit.

Jeśli chodzi o nietolerancję pokarmową, to powodowana może być ona działaniem leków czy toksyn, brakiem enzymów trawiennych, a także może mieć podłoże metaboliczne. Objawy nietolerancji są łagodniejsze niż objawy alergii. Mogą je powodować: skrobia (rośliny strączkowe, kapusta, ziarna zbóż), produkty wysokotłuszczowe, fruktoza z owoców, laktoza z mleka czy pszenica. Jeśli nietolerancja dotyczy dolnego odcinka przewodu pokarmowego, jest nazywana często zespołem jelita nadwrażliwego.

Leczenie alergii i nietolerancji pokarmowej

Dolegliwości związane z tymi schorzeniami potrafią być bardzo niekomfortowe i obniżyć jakość życia, dlatego większość cierpiących na nie osób zastanawia się, jak je leczyć. Podstawowym leczeniem tych schorzeń jest po prostu unikanie składników pokarmowych, które źle tolerujemy. W przypadku alergii możemy określić te składniki, wykonując test skórny lub badanie krwi, natomiast w przypadku nietolerancji – konieczna jest obserwacja spożywanych pokarmów i objawów nietolerancji.