Piekące oczy – jeden z objawów alergii

Piekące oczy – jeden z objawów alergii

7 października, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Wszelkie dolegliwości oczu są bardzo nieprzyjemne, gdyż wpływają negatywnie na samopoczucie oraz ogólne funkcjonowanie człowieka. Właśnie dlatego konieczne jest poznanie ich przyczyn oraz możliwych alergenów, dzięki czemu konkretne objawy pozwolą skierować kroki do właściwego lekarza.

Jak rozpoznać alergie oczu?

Alergie oczu wywoływane są w taki sam sposób jak inne uczulenia, czyli za sprawą alergenów, którymi mogą być chociażby pyłki drzew czy też sierść zwierząt. Kiedy organizm rozpoczął walkę z alergenem zauważa się intensywne łzawienie, którego zadaniem jest pozbycie się zanieczyszczeń z oka. Jednakże, nie zawsze okazuje się to wystarczające i organizm zaczyna zmagać się ze stanem zapalnym. Alergicy zauważają wystąpienie przeciwciał, dzięki którym organizm zaczyna walkę z substancjami odpowiadającymi za drażnienie oka. Można więc zmagać się ze świądem, łzawieniem oraz nieprzyjemnym pieczeniem. Najlepszym sposobem jest wyeliminowanie alergenu, jeśli jest to niemożliwe, wymienione powyżej objawy stają się coraz intensywniejsze i ciężko jest z nimi funkcjonować w normalny sposób.

Jakie występują choroby alergiczne oczu?

Wielokrotnie choroby alergiczne oczu pojawiają się razem ze schorzeniami alergicznymi skóry, błon śluzowych bądź różnych układów.

Jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób jest ostre alergiczne zapalenie spojówek. Jego specyfiką jest to, że alergeny wnikają do worka spojówkowego. Właśnie dzięki nim pojawia się świąt, zaczerwienienie, a niektórzy zauważają także pojawienie się ropnej wydzieliny.

Inna choroba to sezonowe alergiczne zapalenie spojówek, które z reguły występuje razem z katarem siennym. Objawia się ono łzawieniem, swędzeniem oraz pieczeniem oczu. Dodatkowo, pojawia się opuchnięta spojówka, która wydziela śluz.

Oprócz wymienionych chorób ludzie zmagają się także z atopowym zapaleniem spojówek i rogówki, gdzie dodatkowymi skutkami ubocznymi jest gorączka sienna, pokrzywka oraz astma. Zmagają się z nią głównie mężczyźni, którzy zauważają wydzielanie przez oczy dużych ilości łez, występuje także nieprzyjemne swędzenie i światłowstręt.

Warto zdawać sobie sprawę, że aby wyleczyć alergie związane z oczami konieczne jest wyeliminowanie alergenu, co jest możliwe tylko w niektórych przypadkach. W innej sytuacji wymaga się rozpoczęcia leczenia przy pomocy odpowiednich środków, które przepisuje prowadzący lekarz.