Apteczka na wakacyjne zatrucia

Apteczka na wakacyjne zatrucia

5 października, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

W czasie urlopu nietrudno o problemy żołądkowe. Brak higieny, potrawy, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni – i rozstrój układu pokarmowego gotowy.

Jeśli dyskomfort jest wywołany przejedzeniem, objawiającym się odbijaniem i bólem brzucha, powinny wystarczyć preparaty poprawiające trawienie. Najczęściej są to ziołowe suplementy dostępne bez recepty.

Jeśli na co dzień często zdarzają nam się problemy ze zgagą, warto zaopatrzyć się w leki z omeprazolem, które zmniejszają wydzielanie kwasów, i przyjmować je w czasie wyjazdu (środki te nie działają natychmiast, należy przyjmować tabletkę dziennie przez kilka dni, by odczuć poprawę).

Przygotowując się do wyjazdu, warto też jeść synbiotyki lub probiotyki – „dobre” bakterie w układzie pokarmowym sprawiają, że jesteśmy mniej podatni na zatrucia i inne infekcje.

Zamiast gotowych suplementów z apteki możemy pić jogurty lub jeść kwaszone warzywa. Jeśli jednak do bólu brzucha dochodzi biegunka i podwyższona temperatura, mamy do czynienia z zatruciem.

Najczęściej szkodzą nam trzy bakterie: Escherichia coli, Salmonella czy Campylobacter. W przypadku tych dwóch ostatnich (o ile chory nie ma obniżonej odporności) zatrucie mija samoistnie.

Stosuje się leczenie objawowe i podaje wodę do picia. Po przejściu takiej infekcji konieczne jest przyjmowanie probiotyków, by przywrócić równowagę we florze bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Profilaktyka

Aby uniknąć zachorowania, dokładnie myjmy pod ciepłą wodą warzywa i owoce, przed jedzeniem koniecznie myjmy ręce mydłem, a jeśli nie mamy takiej możliwości, korzystajmy z płynów antybakteryjnych (dobrze mieć taki płyn zawsze ze sobą – sprzedawane są w małych opakowaniach).

Wodę pijmy wyłącznie butelkowaną (szczególnie na urlopie poza Europą). W przypadku wymiotów i biegunki konieczne jest nawodnienie organizmu (odwodnienie grozi śmiercią – szczególnie niebezpieczne jest u małych dzieci i niemowląt, dlatego z biegunką trwająca kilka dni należy zgłosić się do lekarza) – warto mieć w apteczce specjalny preparat (np. Acidolit).

Jeśli go nie mamy, możemy przygotować płyn nawadniający samodzielnie: w litrze przegotowanej wody rozpuść 4 płaskie łyżki cukru lub glukozy i 3/4 łyżeczki soli. Napój należy popijać przez cały dzień, dopóki wymioty i biegunka nie miną.

Preparaty z apteki

Przy zatruciu możemy wspomagać się węglem leczniczym (wiąże toksyny, bakterie i inne szkodliwe czynniki, hamując dolegliwości). Polecana jest też Smecta, która działa osłonowo na jelita i zmniejsza objawy, oraz preparaty zawierające loperamid (hamują ruchy jelit).

Konieczna też jest lekkostrawna dieta: kleik ryżowy, gotowane ziemniaki, białe pieczywo (bez pestek, bo są ciężkostrawne) i banany.

Zagrożenie dla dziecka

U niemowlęcia odwodnienie poznamy po zapadniętym ciemiączku, płaczu bez łez, spierzchniętych ustach i tym, że pieluszka jest sucha dłużej niż przez 3 godziny.

U większych dzieci alarmujące są odstępy w oddawaniu moczu powyżej 8 godzin. Natychmiast zgłośmy się do lekarza.

W apteczce:

Suplement diety przeciwdziałający zatwardzeniu, Alugastrin, 15 zł

Synbiotyk Duo-Lactil, 5 zł

Lek na biegunkę Smecta, 10 zł

Herbatka usprawniająca trawienie i pracę wątroby, Herbapol, 7 zł

Antybakteryjny żel do rąk niewymagający użycia wody Nivelazione Protect, Farmona, 6 zł