Zespół jelita drażliwego – co to za choroba?
8 października, 2021Zespół jelita drażliwego nosi również nazwę nadpobudliwości jelita grubego. Nie jest to przyjemna dolegliwość, a wśród jej skutków ubocznych należy wskazać na bóle brzucha z którymi ciężko jest sobie poradzić, biegunki i wzdęcia. Czy istnieje sprawdzone lekarstwo na tą chorobę?
Zespół jelita drażliwego – skąd się bierze?
Zespół jelita drażliwego sprawia, że człowiek zmaga się ze znacznym dyskomfortem, bólami w brzuchu, pojawiają się do tego biegunki i wzdęcia. Za wszystko odpowiedzialne jest jelito grube, a raczej jego niewłaściwe funkcjonowanie. Wśród przyczyn nadmienia się stan zdrowia człowieka, a raczej jego psychiki. Duże ilości stresu, nerwy, lęki i depresja są w stanie wywołać omawianą chorobę. Inne przyczyny są ściśle związane z przyjmowaniem zbyt dużych ilości substancji o działaniu przeczyszczającym i wybranych produktów spożywczych, które wpływają negatywnie na ludzki organizm. Jednakże, nawet w dzisiejszych czasach, kiedy medycyna jest bardzo dobrze rozwinięta nie jest łatwo wskazać bezpośrednie przyczyny choroby, a wymienione powyżej czynniki to tylko przykłady. Warto mieć na uwadze, że jest to choroba z którą zmagają się przede wszystkim kobiety, a dlaczego tak się dzieje również nie zostało wyjaśnione. Kiedy w rodzinie wystąpiły już przypadki chorych, warto mieć na uwadze, że człowiek znajduje się wtedy w grupie podwyższonego ryzyka.
Zespół jelita drażliwego – objawy
Często objawy choroby są powiązane z innymi narządami funkcjonującymi w organizmie (mowa o wątrobie, żołądku i innych). Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych zespołu jelita drażliwego wymienia się biegunki, zmianę konsystencji stolca (bobki), a w innych przypadkach stolec wzbogacony jest w śluz. Oprócz tego, człowiek zmaga się z zaparciami. Jako, że wyżej wymienione objawy wpływają bezpośrednio na samopoczucie, pojawiają się również bóle głowy, brak energii, zmęczenie, brak skupienia uwagi oraz nerwy. Pacjenci, którzy zmagają się z chorobą muszą uważać na to co znajduje się na ich talerzu, gdyż wiele pokarmów wpływa na nich bardzo negatywnie.
Co dalej?
Leczenie zespołu jelita drażliwego odbywa się przy pomocy specjalisty. Pacjenci muszą pozostać pod jego opieką już do końca ich życia. Specyfiką leczenia jest przywrócenie współpracy między ośrodkowym układem nerwowym a układem autonomicznym. Stosuje się więc odpowiednie środki farmakologiczne, które jednak muszą występować razem ze zmianami w stylu życia. Chodzi o to, że pacjent musi znacznie zredukować stres oraz napięcie, a także rozpocząć właściwe odżywianie się.