Kiedy katar u niemowlaka może oznaczać alergię?

Kiedy katar u niemowlaka może oznaczać alergię?

17 października, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Niemowlęta mają słabo rozwinięty układ odpornościowy. Z tej przyczyny łatwiej u nich o infekcje. Zwykle najpierw pojawia się katar, potem kaszel, czasami również gorączka. Co, jeśli dziecku dokucza tylko katar, trwa wyjątkowo długo i brak przy tym podwyższonej temperatury? W jakich przypadkach może to oznaczać alergię?

Katar alergiczny a katar infekcyjny

Katar u niemowlaka może mieć podłoże infekcyjne, co jest najbardziej prawdopodobne lub alergiczne. Ten drugi rodzaj kataru występuje najczęściej u starszych dzieci. Dolegliwość ta może jednak spotkać również niemowlę, zwłaszcza gdy obciążeni są nią rodzice dziecka. Wirusowy nieżyt nosa charakteryzuje się tym, że wydzielina po kilku dniach często zmienia się z białej i przezroczystej w żółtą i gęstą. Zwykle dodatkowo zaczerwienione jest gardło, a dziecko marudzi, kaszle i źle się czuje. Może pojawić się również gorączka.

Przy alergii katar u niemowlaka ma inny charakter. Może trwać dłużej niż w przypadku infekcji. Zdarza się, że trwa do momentu wykrycia i odizolowania od alergenu. Katar alergiczny jest bardzo charakterystyczny. Ma bezbarwną, wodnistą postać. Może mu towarzyszyć łzawienie oczu, kichanie, czasami suchy kaszel.

Zdarzają się sytuacje, że katar alergiczny przeradza się w katar wirusowy lub bakteryjny. Dzieje się tak, ponieważ gromadząca się wciąż wydzielina, zalega do tego stopnia w drogach oddechowych, że pojawiają się tam wirusy lub bakterie. Mnożąc się może, dojść do zakażenia bakteryjnego, które charakteryzuje się żółtym lub zielonym katarem. Ten ostatni z pewnością będzie wymagał kuracji antybiotykowej.

Kiedy może wystąpić katar alergiczny?

Katar alergiczny jest zwykle reakcją na alergen wziewny, jakim są roztocza, sierść, pierze, grzyby lub pyłki. Zdarza się, że występuje ciągle. Wówczas można podejrzewać alergię na kurz lub grzyby. Katar u niemowlaka pojawiający po kontakcie ze zwierzętami oznacza alergię na sierść lub naskórek. Z kolei katar występujący sezonowo np. na wiosnę będzie spowodowany pylącymi trawami lub drzewami.

Jest wiele sytuacji, w których można podejrzewać wystąpienie kataru alergicznego u dziecka. To coraz częściej występujące schorzenie. Pojawia się zwłaszcza u dzieci cierpiących na inne alergie np. pokarmowe. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia kataru alergicznego u niemowlaka występuje zwłaszcza w sytuacji obciążenia genetycznego. Gdy żadne z rodziców nie choruje na alergię, ryzyko wystąpienia jej u dziecka równe jest 15%. W sytuacji, gdy jedno z nich jest chore, wzrasta ono do 30-40%. Największe ryzyko wystąpienia alergii pojawia się u dziecka, którego oboje rodziców są alergikami i może wynosić aż 80%.