Co powinieneś wiedzieć o sokach żołądkowych w Twoim organizmie?

Co powinieneś wiedzieć o sokach żołądkowych w Twoim organizmie?

22 października, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Gdy tylko włożysz jedzenie do ust, żołądek zacznie wydawać soki żołądkowe. Ta płynna mieszanina pomoże rozpuścić pokarm, gdy dotrze do żołądka i rozpocznie się proces trawienia. Z czego są zrobione te soki i jak dbają o zdrowie organizmu? Zapoznajmy się z pierwszym etapem procesu trawiennego i dowiedzmy się!

Jak Twoje ciało wytwarza soki żołądkowe?

Jedzenie, które żujesz i połykasz, miesza się z sokami żołądkowymi wydzielanymi przez specjalne gruczoły znajdujące się w wyściółce żołądka. Obejmują one:

  • gruczoły sercowe w górnej części żołądka,
  • gruczoły tlenowe w głównym ciele żołądka,
  • gruczoły odźwiernikowe w odbycie lub w dolnej części żołądka.

Każdy z gruczołów zawiera komórki, które tworzą określone składniki, które razem nazywane są sokami żołądkowymi. Komórki szyi wydzielają wodorowęglan i śluz, inne wydzielają kwas chlorowodorowy, komórki główne wydzielają pepsynogen, a komórki enteroendokrynne wydzielają różne hormony. Jednak nie wszystkie gruczoły żołądkowe zawierają każdy rodzaj komórek. Problemem może być nadmiar soku żołądkowego, ale na rynku są dostępne leki, takie jak Controloc 20, Anesteloc Max, czy też Contracid– które potrafią temu zapobiec.

Rozkładanie soków żołądkowych

Sok żołądkowy składa się z wody, elektrolitów, kwasu solnego, enzymów, śluzu i czynnika wewnętrznego. Kwas solny jest silnym kwasem wydzielanym przez komórki i obniża pH żołądka do około 2. Kwas solny przekształca pepsynogen w pepsynę i rozkłada różne składniki odżywcze poza jedzeniem. Zabija również bakterie, które towarzyszą jedzeniu.

Pepsinogen jest wydzielany przez główne komórki, a gdy występuje w obecności kwasu solnego, jest przekształcany w pepsynę. Pepsyna rozbija trzeciorzędowe i drugorzędne struktury białek, aby ułatwić późniejsze działanie enzymów trawiennych w jelicie cienkim.

Lipaza żołądkowa to kolejny enzym trawienny wytwarzany przez komórki główne. Pomaga rozkładać tłuszcze krótko- i średniołańcuchowe. Amylaza znajduje się również w sokach żołądkowych, ale nie jest wytwarzana przez żołądek. Enzym ten pochodzi ze śliny i przemieszcza się wraz z bolusem do żołądka. Amylaza rozkłada węglowodany, ale nie ma wiele czasu na pracę z żołądkiem, ponieważ jego kwasowość ją zatrzymuje. Jednak wszystko jest idealne przemyślane -Twoje jelita cienkie później wytwarzają więcej amylazy.

 

Wspólne działanie soków w układzie trawiennym

Mięśnie żołądka ściskają się i ubijają, aby współpracować ze wszystkimi sokami trawiennymi. W momencie, gdy ta płynna mieszanina jest już gotowa, żołądek wciska ją do jelita cienkiego, gdzie trwa trawienie i następuje wchłanianie wszystkich ważnych składników odżywczych.