Choroba Whipple’a

Choroba Whipple’a

15 października, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Nie mówi się o niej wiele, jednakże dotyka ona ludzi na całym świecie. Choroba Whipple’a jest zakaźna oraz ściśle powiązana z przewodem pokarmowym. Niektórzy mylą ją z celiakią, jednakże chorzy zmagają się z większą ilością skutków ubocznych. Jak ją rozpoznać?

Choroba Whipple’a – podstawowe informacje

Omawiane schorzenie nie występuje często, w związku z tym mówi się o nim zdecydowanie rzadziej niż chociażby o celiakii, wrzodach i innych dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Przyjmuje się, że każdego roku zapada na nią około 30 osób na całym świecie, co jest niewielkim procentem w porównaniu do zachorowalności na wszystkie inne schorzenia występujące na globie.

Co o niej wiemy

Jako, że na dzień dzisiejszy nie posiadamy wielu informacji na jej temat nie jesteśmy w stanie stwierdzić w jaki sposób można się nią zarazić. Winą obarcza się przede wszystkim skłonności genetyczne oraz występowanie predyspozycji do infekcji, jednakże wiadomości te nie zostały jeszcze potwierdzone w trakcie badań oraz eksperymentów. Ważne jest, że kiedy człowiek zmaga się z omawianą chorobą, zakażenie jest powiązane z dużą ilością narządów oraz układów występujących w organizmie. Największe spustoszenie odbywa się z przewodzie pokarmowym, jednakże układ krążenia, nerwowy oraz oddechowy także narażone są na negatywne efekty choroby.

Choroba Whipple’a – jak można ją rozpoznać?

Nie tak łatwo jest ją rozpoznać, gdyż wśród skutków ubocznych choroby wymienia się klasyczne objawy wielu innych dolegliwości przewodu pokarmowego. Różnica polega na występowaniu również dreszczy oraz gorączki. W przypadku choroby Whipple’a pojawiają się ból oraz dyskomfort w jamie brzusznej, biegunka i reedukacja masy ciała. Oprócz tego schorzenie dotyka układu krążenia, gdzie mowa głównie o szmerach serca, zapaleniu wsierdzia, zmianach w naczyniach wieńcowych oraz niedokrwistości. Dodatkowo, człowiek zauważa opadanie powiek, zmieniony sposób porusza się, depresję, otępienie, luki w pamięci oraz nieprzespane noce. Może wystąpić zapalenie płuc oraz zapalenie wielostawowe.

Jak walczyć z chorobą?

Choroba może zostać wyleczona jedynie przy pomocy antybiotyków. W tym miejscu warto zaznaczyć, że na efekty terapii potrzeba poczekać sporo czasu. W wielu przypadkach zażywane środki nie przynoszą jakichkolwiek rezultatów. Wszystko związane jest z tym jak intensywne są objawy choroby oraz w jakim momencie schorzenie zostało rozpoznane. Jest to choroba, która wielokrotnie powraca, co sprawia, że konieczne jest ponowne przyjmowanie antybiotyków i czekanie na pożądane rezultaty leczenia.