Jak wyciągnąć samochód z błota i innych tarapatów?

Zakopanie się auta w trudnym terenie, grozi każdemu z nas, zwłaszcza jeśli na przykład wybieramy się na wycieczkę po nieznanej trasie. Zwykły przejazd po polnej drodze może skończyć się dla nas nieciekawie, kiedy utkniemy w błocie czy piasku. Warto uważać zwłaszcza na obszary podmokłe, w których pewni możemy być jedynie asfaltowej drogi. Kiedy jednak decydujemy się na przejazd po nieutwardzonej drodze, nie zbaczajmy z niej. Jeśli musimy to zrobić, najpierw sprawdźmy dalszą trasę, czy w ogóle damy radę nią jechać.

Jak radzić sobie z piaskiem i błotem?

Przeważnie utykamy w takiej pozycji, kiedy jedno z napędzanych kół ma przyczepność, natomiast drugie wisi w powietrzu albo się bardzo ślizga. Wtedy mechanizm różnicowy napędu uniemożliwia nam wyjazd. Podczas normalnych warunkach na utwardzanej drodze, jego zadaniem jest różnicowanie prędkości kół w trakcie jazdy na zakręcie, bez niego skręcanie byłoby bardzo ciężkie. W przypadku kiedy wkleimy się w błoto, mechanizm rozpoznaje, iż mado z kół ma przyczepność, stawia opór, z tego względu nie wymaga napędu. A drugie kręci się, więc według mechanizmu różnicowego, należy je napędzać. Sposobem na ten mechanizm, jest wprowadzenie go w błąd. Wystarczy więc podłożyć coś pod kręcące się koło, wówczas zyska ono przyczepność. Można do tego celu użyć deskę czy gałąź, zależy od tego, co akurat mamy wokół siebie. Do tego sprawdzi się również dywanik gumowy.

Jak sobie radzić z trawą?

Kiedy dojdzie już do tego, że nasz pojazd utknie w trawie, nie należy go na siłę wyrwać przy użyciu sprzęgła i gazu. Może to się skończyć jeszcze większym unieruchomieniem pojazdy, gdyż koła zrobią pod sobą wyrwę. Łatwiej będzie nam wyjechać z mokrej trawy, należy jednak w takim miejscu zachować szczególną ostrożność. Mokra trawa jest bardzo śliska. Aby wyciągnąć samochód z takiej pułapki, wystarczy wyprosić swoich pasażerów i poprosić o popchnięcie pojazdu. Po przejechaniu kawałka drogi, koła oczyszczą się z błota, po czym będziemy mogli jechać dalej.

Auta używane z gwarancją -czyli pewność dobrego zakupu

Wiele z nas obawia się zakupu używanego samochodu, przede wszystkim ze względu na jego ukryte wady. Kupując bezpośrednio od sprzedawcy indywidualnego, musimy mieć na uwadze to ryzyko. Inaczej jest jednak przy samochodach używanych z komisu. Takie miejsca oferują auta używane z gwarancją, dzięki czemu możemy mieć pewność, iż kupowany przez nas pojazd jest w dobrym stanie technicznym, możemy w nim bez obaw jeździć, a w razie usterki oddać na gwarancję. To doskonała opcja dla osób, które chcą wydać zamierzoną kwotę na auto, a nie chcą od razu ponosić dodatkowych kosztów związanych z jego naprawą. Auta używane z gwarancją są przeważnie w bardzo dobrym stanie. Taką gwarancję oferuje wiele komisów działających na rynku, obejmuje czasem także auta sprowadzane z innych krajów.