Ile kosztuje życie w Niemczech?

Ostatnie dwie dekady i możliwość podjęcia pracy w kraju za Odrą sprawiły, że z takiej możliwości skorzystało niemal milion Polaków. Osoby, które osiedliły się tam na stałe, a nawet wzięły kredyt w Niemczech, aby ułatwić zorganizowanie sobie tam życia, często zaznaczają, że co prawda zarobki w Niemczech są o wiele wyższe niż w Polsce, ale analizując emigrację zarobkową, należy uwzględnić fakt, że tamtejsze ceny niektórych towarów są także sporo wyższe. Należy jednak zaznaczyć, że w takich porównaniach trzeba pamiętać o nominalnej różnicy w zarobkach, która sprawia, że o ile kwota w euro za dany produkt może okazać się droższa, niż licząc w Polsce, w złotówkach, to zarobki w Niemczech są o tyle wyższe, że procentowo do średniej stawki godzinowej pracownika, ceny i tak okazują się dużo niższe. Analizują więc ceny w Niemczech, należy pamiętać o tym, że tamtejsza średnia krajowa wynosi aktualnie około 3200 euro brutto miesięcznie, co jest kwotą wielokrotnie wyższą niż średnia krajowa w Polsce. Sprawia to, że na przykład kredyt w Niemczech na określonym pułapie zarobków jest dostać o wiele łatwiej, gdyż średnio wydaje się o wiele mniej na bieżące koszty utrzymania.

Ceny prądu i benzyny w Niemczech

Niemcy charakteryzują się relatywnie niskimi cenami energii elektrycznej oraz paliwa. Są one co prawda nominalnie wyższe niż w Polsce, bo różnica się nawet kilkudziesięciu procent, jednak biorąc pod uwagę proporcje zarobków, energia i benzyna są dla przeciętnego Niemca tańsze nawet trzykrotnie. Najtańsza ze wszystkich opłat tego typu jest benzyna, która jest minimalnie droższa niż w Polsce pomimo ogromnej różnicy dochodów. W kontekście stałego pobytu w Niemczech istotne są także ceny mieszkań. Są one dużo wyższe niż w Polsce, gdyż nominalnie wynoszą nawet dwukrotność tego, co w najdroższych Polskich miastach, jednak porównując relację zarobków do średniej ceny metra kwadratowego, okazuje się, że za średnią krajową Niemiec jest w stanie kupić nawet o 20% więcej metrów mieszkania w Niemczech, niż Polak w Polsce, za Polską średnią krajową.

 

Ceny produktów spożywczych w Niemczech

Ceny produktów spożywczych w Niemczech są relatywnie niskie, co znacząco ułatwia codzienne życie w tym kraju. Niektóre z produktów są nominalnie na podobnym poziomie co w Polsce, lub są nieco droższe, ale w porównaniu do zarobków, nadal są nawet trzykrotnie lub czterokrotnie tańsze. Nie dotyczy to niektórych produktów spożywczych, które są regionalne, tak jak na przykład jabłka, które w Polsce są relatywnie tanie, a w Niemczech ich cena jest nawet trzykrotnie wyższa, niż w Polsce.