
Jak sobie radzić z przemocą psychiczną w rodzinie?
1 stycznia, 2020Czasem radzenie sobie z relacjami między bliskimi nie jest takie łatwe – mogą one mieć charakter toksyczny. Istotnym problemem jest przewartościowanie swojego życia, pozbycie się poczucia winy, wyznaczanie granic. Często sytuacja zmusza do podjęcia trudnych kroków, jak np. zerwanie relacji z rodziną oraz zapisanie się na terapię. Biorąc pod uwagę częstotliwość wyszukiwanych w przeglądarkach internetowych fraz („prawo rodzinne Łódź”, „prawo rodzinne Kraków”, „toksyczna rodzina”) można zauważyć, iż sprawa jest dość poważna.
Co cechuje toksyczną rodzinę?
W toksycznej rodzinie problemy są trudne do zintensyfikowania z zewnątrz, a nawet przez same dzieci nimi objęte, ponieważ są one ukrywane. Rodzice stosujący przemoc psychiczną oraz emocjonalne nadużycia mogą nawet nie być świadomi tego, co robią. O toksyczności zaistniałej w rodzinie może świadczyć:
- Zaburzenia osobowości oraz niespełnianie roli opiekuna przez co najmniej jednego z rodziców, spowodowane alkoholizmem lub narkomanią;
- Przesadne dbanie o zewnętrzny wizerunek szczęśliwej i idealnej rodziny;
- Emocje są elementem tabu, nie okazuje się ich,
- Zaburzenia hierarchii rodzinnej. Posłuszne dziecko wciela się w rolę opiekuna zastępczego, w związku z czym, ignorując swoje potrzeby, zaspokaja potrzeby innych;
- Konflikty między rodzeństwem i brak bliskości;
- Rozmyte fizyczne i emocjonalne granice;
- Zaburzony rodzic jest w centrum uwagi drugiego, który tym samym ignoruje potrzeby dziecka;
- Brak zdrowej komunikacji. Dziecko zostaje włączone w konflikty małżeńskie – rodzice zwierzają się mu i nastawiają przeciw sobie.
Jak sobie radzić z toksyczną rodziną?
Trauma związana z wychowaniem się w toksycznym domu obciąża dziecko na całe życie. W przypadku, gdy przemoc psychiczna zdominowała wszystkie sfery życia, dorosła osoba nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować w domu, w związku, pracy czy towarzysko, miewa choroby somatyczne i depresję. Analiza wczesnych związków z rodzicami i długotrwała psychoterapia nie zawsze okazuje się do końca skuteczna. Nie każdy jest zdolny do wyznaczenia sobie granic, przewartościowania swojego życia, pozbycia się poczucia winy i osiągnięcie szczęścia.
Dopóki uzależnieni psychicznie od rodziców i skatowani psychicznie dorośli ludzie nie zdecydują się na terapię, w znacznym stopniu takie osoby niszczą swoje nowe rodziny. Istnieje nawet ryzyko, iż nieświadomie sami staną się toksycznymi rodzicami. Nie ma sensu walczyć z toksycznymi rodzicami – specjaliści rekomendują całkowite odcięcie się od nich. Często nawet po ich śmierci dziecko przez wiele lat jest bardzo zaburzone.