Jak sobie radzić z przemocą psychiczną w rodzinie?

Jak sobie radzić z przemocą psychiczną w rodzinie?

1 stycznia, 2020 Wyłączono przez wielkazmiana

Czasem radzenie sobie z relacjami między bliskimi nie jest takie łatwe – mogą one mieć charakter toksyczny. Istotnym problemem jest przewartościowanie swojego życia, pozbycie się poczucia winy, wyznaczanie granic. Często sytuacja zmusza do podjęcia trudnych kroków, jak np. zerwanie relacji z rodziną oraz zapisanie się na terapię.  Biorąc pod uwagę częstotliwość wyszukiwanych w przeglądarkach internetowych fraz („prawo rodzinne Łódź”, „prawo rodzinne Kraków”, „toksyczna rodzina”) można zauważyć, iż sprawa jest dość poważna.

 

Co cechuje toksyczną rodzinę?

W toksycznej rodzinie problemy są trudne do zintensyfikowania z zewnątrz, a nawet przez same dzieci nimi objęte, ponieważ są one ukrywane. Rodzice stosujący przemoc psychiczną oraz emocjonalne nadużycia mogą nawet nie być świadomi tego, co robią. O toksyczności zaistniałej w rodzinie może świadczyć:

  • Zaburzenia osobowości oraz niespełnianie roli opiekuna przez co najmniej jednego z rodziców, spowodowane alkoholizmem lub narkomanią;
  • Przesadne dbanie o zewnętrzny wizerunek szczęśliwej i idealnej rodziny;
  • Emocje są elementem tabu, nie okazuje się ich,
  • Zaburzenia hierarchii rodzinnej. Posłuszne dziecko wciela się w rolę opiekuna zastępczego, w związku z czym, ignorując swoje potrzeby, zaspokaja potrzeby innych;
  • Konflikty między rodzeństwem i brak bliskości;
  • Rozmyte fizyczne i emocjonalne granice;
  • Zaburzony rodzic jest w centrum uwagi drugiego, który tym samym ignoruje potrzeby dziecka;
  • Brak zdrowej komunikacji. Dziecko zostaje włączone w konflikty małżeńskie – rodzice zwierzają się mu i nastawiają przeciw sobie.

Jak sobie radzić z toksyczną rodziną?

Trauma związana z wychowaniem się w toksycznym domu obciąża dziecko na całe życie. W przypadku, gdy przemoc psychiczna zdominowała wszystkie sfery życia, dorosła osoba  nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować w domu, w związku, pracy czy towarzysko, miewa choroby somatyczne i depresję. Analiza wczesnych związków z rodzicami i długotrwała psychoterapia nie zawsze okazuje się do końca skuteczna. Nie każdy jest zdolny do wyznaczenia sobie granic, przewartościowania swojego życia, pozbycia się poczucia winy i osiągnięcie szczęścia.

Dopóki uzależnieni psychicznie od rodziców i skatowani psychicznie dorośli ludzie nie zdecydują się na terapię, w znacznym stopniu takie osoby niszczą swoje nowe rodziny. Istnieje nawet ryzyko, iż nieświadomie sami staną się toksycznymi rodzicami. Nie ma sensu walczyć z toksycznymi rodzicami – specjaliści rekomendują całkowite odcięcie się od nich. Często nawet po ich śmierci dziecko przez wiele lat jest bardzo zaburzone.