Jak walczyć z alergią w ciąży?

Jak walczyć z alergią w ciąży?

2 czerwca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Kichanie, swędzenie, drapanie w gardle, piekące oczy… to klasyczne objawy alergii, które łagodzi się przyjmując specjalne tabletki. Jednakże w przypadku ciąży sprawa nie jest tak prosta i oczywista, ponieważ w tym okresie nie jest wskazane przyjmowanie jakichkolwiek medykamentów mogących zaszkodzić dziecku. Jak zatem przyszłe mamy mogą walczyć z uciążliwą alergią?

Jak alergia wpływa na dziecko?

Alergia w ciąży w zależności od indywidualnego przypadku przebiega różnie. U jednych kobiet charakterystyczne objawy świadczące o uczuleniu na określony czynnik nasilają się, u pozostałych reakcja organizmu może pozostawać niezmieniona. Są i sytuacje, w których to właśnie w okresie tych dziewięciu miesięcy przyszłe mamy dopiero po raz pierwszy przekonują się, czym jest alergia.

Alergia, jeśli przebiega łagodnie nie jest zagrożeniem dla dziecka. Mimo, iż nie stanowi ona bezpośredniego niebezpieczeństwa, sama w sobie może powodować oczywiście nieprzyjemne objawy, takie jak bóle brzucha podczas kichania. Niepokojąca dla mamy i jej maluszka jest natomiast nasilona alergia, powodująca duszności, mogące prowadzić do obrzęku błon śluzowych lub też niekontrolowany przebieg astmy, również zagrażający dziecku, w wyniku którego zwiększa się ryzyko jego niedotlenienia.

Jak radzić sobie z alergią w ciąży?

W okresie ciąży kobiety borykające się z alergią powinny pozostawać pod opieką swojego alergologa oraz obowiązkowo stosować się do jego zaleceń. Pamiętajmy, aby nie leczyć się samodzielnie na własną rękę!

Najprostszym sposobem złagodzenia nieprzyjemnych oraz męczących objawów alergii jest unikanie czynnika (alergenu), który je wywołuje. Aby to robić, musimy oczywiście wiedzieć, na co jesteśmy uczulone. W przypadku uczulenia na kurz warto zadbać o częste porządki, zwłaszcza mycie i zmienianie dywanów, zasłon, pościeli w których gromadzi się najwięcej roztoczy. Gdy reakcja alergiczna pojawia się na sierść zwierzęcą należy unikać kontaktu ze zwierzętami, natomiast w sytuacji, gdy męczące objawy nasilają się po spożyciu określonych produktów przyszłe mamy powinny przyjrzeć się swojej diecie i wykluczyć szkodzącą im żywność. Podobnie w przypadku alergii na pyłki kwiatów i traw – ogranicz spacery w porach wyjątkowego pylenia oraz unikaj miejsc, w których jest ono nasilone, takich jak łąki czy pola.

W ciąży ostrożnie należy stosować również krople do nosa oraz inhalatory do oskrzelowe w przypadku problemów z astmą. Bezpieczne jest natomiast płukanie nosa solą fizjologiczną oraz roztworem wody morskiej. W przypadku leków na alergię pamiętajmy, iż przepisywać może je jedynie alergolog w ilościach bezpiecznych dla dziecka oraz pod stałą kontrolą.