Jak sprawdzić regulator napięcia w aucie?

Jak sprawdzić regulator napięcia w aucie?

13 lutego, 2020 Wyłączono przez Wielka zmiana

Regulator napięcia jest elementem każdego samochodu wyposażonego w silnik spalinowy. W pierwszej kolejności w przypadku awarii napięcia pojazdu kierowca sprawdza poprawność działania akumulatora oraz alternatora. Problem może jednak wynikać z niesprawnego regulatora napięcia.

Czym jest regulator napięcia oraz na czym polega jego praca

Regulator napięcia jest jednym z najważniejszych elementów ładowania akumulatora w każdym pojeździe. Funkcją regulatora napięcia jest utrzymywanie takiego samego, nieprzerwanego napięcia wytwarzanego w pojeździe przez urządzenie zwane alternatorem. Standardowe i stałe napięcie, jakie regulator napięcia powinien utrzymywać to maksymalnie 0.5 wolta. Bez względu na pracę tempo pracy silnika, regulator napięcia powinien przez cały czas utrzymywać taki sam przepływ energii. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od normy, które są spowodowane jednoczesnym uruchomieniem wielu funkcji w pojeździe jak na przykład oświetlenie, pełna dmuchawa, ogrzewanie tylnej szyby oraz radio. W takim przypadku alternator może być przeciążony a regulator napięcia może nie nadążyć z regulacją odpowiedniego strumienia prądu.

W jaki sposób sprawdzić regulator napięcia w aucie?

W celu sprawdzenia poprawności działania regulatora napięcia możemy samodzielnie sprawdzić jego funkcjonalność. Do tego będziemy potrzebowali uniwersalnego miernika. Używając miernika, powinniśmy sprawdzić, jaka jest wartość napięcia ładowania, które generuje regulator. Ten pomiar powinien być wykonany przy uruchomionym silniku pojazdu. Odpowiednie napięcie, które jest przekazywane z alternatora za pośrednictwem regulatora do akumulatora powinno wahać się w widełkach od 13.8 do 14.5 wolta. Jeżeli wartość pomiaru przewyższy 14.5 wolta, możemy uznać, iż regulator napięcia w samochodzie uległ awarii. Sprawdzenie funkcjonalności regulatora napięcia nie będzie możliwe, jeżeli z powodu zaniedbania samochód z niesprawnym regulatorem nie uruchamia się. Wtedy powinniśmy wymienić regulator na odpowiedni model ze względu na nasz model samochodu.

Co zrobić w przypadku awarii regulatora napięcia?

W przypadku zdiagnozowanej awarii powinniśmy wymienić urządzenie na nowe. Warto jednak w procesie zakupu zdecydować się na droższy, ale oryginalny model. Na rynku dostępnych jest wiele tańszych zamienników, jednak ich bezawaryjność nie jest w żaden sposób potwierdzona. Kupując używany samochód, warto już na samym początku dokonać diagnozy poprawności działania regulatora napięcia w samochodzie. Kupując niezależną gwarancję na samochód, możemy mieć pewność, iż w przypadku usterki samochody z gwarancją będą miały zapewnioną darmową wymianę urządzenia.