Jak rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry twarzy?
12 czerwca, 2019Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to problem nie tylko zdrowotny, ale również natury estetycznej, ponieważ pojawiające się na twarzy chorobowe zmiany dla wielu są przyczyną wstydu oraz kompleksów. Najczęściej borykają się z nim ludzie młodzi, w okresie dojrzewania, jednakże nie oznacza to, iż przypadłość ta nie dotyka także dzieci i dorosłych.
Po czym rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to jedna z częściej występujących chorób skórnych. Szacuje się, że dotyka ona aż 70% niemowląt w pierwszych trzech miesiącach życia, a także ok. 11% dorosłych, między 18 a 40 rokiem życia, z czego na jej występowanie znacznie bardziej podatni są mężczyźni. Głównie jednak z problemem tym mierzy się młodzież w okresie dojrzewania.
Łojotokowe zapalenie skóry jest zaliczane do chorób przewlekłych oraz nawracających, które objawia się powstającymi na skórze zmianami o charakterze rumieniowo-złuszczającym. W związku z nadmierną produkcją łoju skóra staje się błyszcząca, pojawiają się na niej rumienie oraz żółte i tłuste łuski wypełnione łojem, którym może towarzyszyć świąd i pieczenie. Objawy te poza skórą twarzy, bardzo często pojawiają się także na skórze głowy oraz plecach.
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry twarzy
Główną oraz podstawową przyczyną powodującą pojawianie się na skórze nieestetycznych oraz często bolesnych zmian jest zaburzone wydzielanie łoju w obszarach, gdzie umiejscowionych jest najwięcej gruczołów łojowych, czyli na nosie, policzkach, czole oraz w fałdach zausznych.
Co więcej, za łojotokowe zapalenie skóry twarzy odpowiedzialne są także grzyby rodzaju Malassezia, które u osób chorych rozwijają się w sposób nadmierny, powodując nasilenie objawów, zaczerwienienia, podrażnienia oraz reakcje zapalne. Drożdżaki te w przypadku zdrowej skóry wchodzą natomiast w skład naturalnej flory bakteryjnej.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy może być także powodowane przez inne, dodatkowe czynniki, wśród których należy wymienić:
- zaburzenia układu immunologicznego oraz układu hormonalnego,
- narażenie na stres,
- predyspozycje genetyczne,
- brak należytej higieny lub też stosowanie nieodpowiednich, podrażniających skórę środków pielęgnacyjnych,
- zaburzenia odżywienia oraz związane z tym alergie na określone produkty, które mogą objawiać się właśnie powstawaniem zmian skórnych,
- depresję,
- chorobę Parkinsona,
- zanieczyszczenia powietrza,
- trądzik oraz trądzik różowaty.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry odbywa się pod stałą opieką dermatologa, który dobiera indywidualną kurację, dostosowaną do stanu zdrowia pacjenta. Powinniśmy jednak pamiętać, że jest to choroba mająca tendencję do nawrotów, dlatego też jej leczenie w wielu przypadkach stanowi długotrwały proces.