Ergonomia pracy przy komputerze

Ergonomia pracy przy komputerze

24 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Właściwa ergonomia pracy przy komputerze ma znaczenie przede wszystkim dla osób chcących w sposób bezpieczny i efektywny zajmować się długotrwałą pracą przy komputerze. Jest to o tyle istotne, iż bez właściwego podejścia do tych kwestii cierpieć będziemy na liczne dolegliwości i szybciej się męczyć.

Dlaczego ergonomia jest tak istotna?

Ergonomia w przypadku pracy przy komputerze jest o tyle istotna, iż pozwala przeciwdziałać wieloma dolegliwościom związanym z pracą przy komputerze. Szczególnie chodzi tutaj o następujące problemy:

– skrzywienia i bóle kręgosłupa szyjnego,
– wady postawy,
– wady wzroku i zespół suchego oka,
– zespół cieśni nadgarstka,
– zespół kanału Guyona.

Długotrwałe siedzenie przy komputerze i brak zachowania podstawowych zasad higieny i ergonomii pracy doprowadzać może do istotnych problemów zdrowotnych. Nie warto ryzykować swojego zdrowia i męczyć się nadmiernie przy podejmowaniu długotrwałej pracy przy komputerze. Zachowanie właściwych zasad istotnie pozwala ograniczyć niekorzystne następstwa związane z siedzeniem przy komputerze.

Jak zachować ergonomię pracy przy komputerze?

Podstawową zasadą jest właściwe ustawienie stanowiska komputerowego. Nasza głowa powinna się znajdować 40-75 centymetrów od ekranu komputera (obecnie wysokie odległości nie są potrzebne ze względu na brak emisji promieniowania elektromagnetycznego przez monitory z ekranem ciekłokrystalicznym). Podparcie nadgarstków sięgać powinno przynajmniej 10 centymetrów za linię zgięcia w stawie nadgarstkowym. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na właściwy kąt patrzenia na ekran monitora, który winien wynosić od 20 do 50 stopni. Kąt nachylenia sylwetki względem płaszczyzny wyznaczanej przez nasze kończyny górne winien wynosić od 90 do 105 stopni, a oparcie maksymalnie powinno być odchylone o 30 stopni od osi prostopadłej do podłogi.

Zachowanie tych wszystkich zasad powinno skutecznie zapobiegać następstwom długotrwałego siedzenia przy komputerze i zagwarantuje wysoki komfort pracy przez wiele, wiele godzin.