Co jest lepsze: tampony czy podpaski?

Co jest lepsze: tampony czy podpaski?

10 września, 2019 Wyłączono przez wielkazmiana

Większość kobiet prędzej czy później staje przed pytaniem, co jest lepsze: podpaski czy tampony. Zasadniczo pytanie nie powinno brzmieć, co jest lepsze, ale raczej: które z tych rozwiązań jest lepsze właśnie dla Ciebie? Aby dokonać wyboru trzeba się dowiedzieć jak najwięcej o zaletach i wadach obu opcji.

 

Tampony vs podpaski

 

Podpaski higieniczne są częścią higieny kobiet już od bardzo długiego czasu. Występują właściwie we wszystkich rozmiarach, zwykle też łączy je to, że mają w środku specjalne kulki do wchłaniania – zwykle bawełniane. Ich zewnętrzna, lepka warstwa pozwala na ich wygodne umieszczenie na bieliźnie, bez ryzyka przesuwania.

Najważniejsze plusy podpasek:

 • są łatwe w użyciu i usuwaniu
 • można je dostać niemal wszędzie
 • brak ryzyka zespołu szoku toksycznego

 

Minusy:

 • mogą powodować problemy w swobodnym poruszaniu się
 • niektóre kobiety uważają je za niewygodne
 • nie nadają się do kąpieli w basenie czy wyjścia na plażę

 

Natomiast, jeśli chodzi o tampony mają one unikatową konstrukcję, która pomaga wchłonąć krew bezpośrednio do niej. Są wyposażone w specjalny sznurek, który ma za zadanie pomóc w ich usunięciu. Nie nadają się do ponownego użycia.

Najważniejsze plusy tamponów:

 • zapewniają większy ruch fizyczny w czasie miesiączki
 • można się w nich czuć bardziej swobodnie
 • pozwalają na korzystanie z relaksu w wodzie

Minusy

 • pozostawienie tamponu na zbyt długo może prowadzić do zespołu wstrząsu toksycznego
 • mogą powodować również suchość pochwy i swędzenie, jeśli nie są właściwie stosowane

Ostateczny wybór między tymi opcjami sprowadza się do osobistych preferencji, dlatego każda kobieta powinna spróbować każdego z rozwiązań, by móc łatwiej podjąć świadomą decyzję.

 

Dlaczego wiele kobiet stawia jednak na tampony?

W dzisiejszych czasach tampony zdają się być bardziej popularne. Przyczynia się do tego między innymi ich niedrogi kosz. Można kupić pudełko za kilka złotych i spokojnie starczą na całą miesiączkę. Są podobnie jak podpaski łatwo dostępne – znajdziesz je w dużych sklepach, w ofercie małych sklepów wielobranżowych, a nawet w aptekach. Oznacza to, że jeśli jesteś w potrzebie i potrzebujesz tamponu jak najszybciej, łatwo jest go zdobyć.

Tampony choć nieco „młodsze” niż podpaski, też są z nami już od dawna, a kobiety przyzwyczaiły się do ich szybkiego i jednorazowego charakteru. Dodatkowo, jeśli zapytasz koleżankę o pożyczenie tamponu, najprawdopodobniej nie usłyszysz żadnych dziwnych pytań. Na ich plus też jest łatwe wkładanie i wyjmowanie – tampony po prostu są dość łatwe do zrozumienia. Większość kobiet jest w stanie bez problemu je wkładać i wyjmować już po kilku próbach.