Choroby skóry – najpopularniejsze przypadłości

Choroby skóry – najpopularniejsze przypadłości

4 lipca, 2019 Wyłączono przez wielkazmiana

Problemy skórne to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotny. Każdy zewnętrzny objaw ma swoją głęboko leżącą przyczynę, którą warto rozpoznać, by uchronić się przed jej kolejnymi konsekwencjami. Na szczęście z wieloma powszechnymi chorobami skóry możemy sobie poradzić!

 

Najczęstsze problemy

Choroby skóry, inaczej dermatozy, to wbrew pozorom bardzo powszechny problem. Zaliczamy do nich nie tylko choroby bakteryjne, grzybiczne i pasożytnicze, ale także alergiczne, autoimmunologiczne czy choroby tkanki łącznej oraz wiele innych. Wśród najczęściej występujących problemów wymienić można z pewnością zapalenie skóry (kontaktowe lub atopowe), łupież i łuszczycę. Szczególnie charakterystyczne problemy skórne, takie jak oparzenia i odmrożenia, trądzik, brodawki czy grzybica – to kolejna grupa zasługująca na stworzenie odrębnej kategorii. Z wieloma przypadłościami zmagają się zarówno dzieci, jak i dorośli, a mnogość odmian i wariantów przebiegu nie pozwala na ich oczywistą klasyfikację. Dlatego choroby skóry dzieli się z reguły ze względu na ich podłoże, lokalizację występowania zmian, cechy pojawiających się na niej wykwitów czy charakterystyczny obraz mikroskopowy – np. w przypadku zmian nowotworowych. Podstawą do leczenia jest zatem odpowiednie rozpoznanie. W wielu przypadkach konieczna jest w tym celu wizyta u dermatologa.

 

Uniwersalne lekarstwo na choroby skóry?

Niestety, nie opracowano dotąd metody, która zaradziłaby wszystkim dolegliwościom związanym ze stanem zdrowia naszej skóry. Istnieje natomiast szereg zasad, które pomogą w znacznym stopniu zredukować intensywność objawów. Poza podjęciem odpowiedniej terapii, skutecznej w przypadku określonej choroby, podstawę przeciwdziałania objawom stanowi oczywiście prawidłowa higiena. Należy pamiętać, że po każdym oczyszczeniu skóry powinno następować jej dokładne osuszenie. Niewskazane jest wystawianie dotkniętych objawami fragmentów skóry na słońce, działanie intensywnie reagujących substancji, czy nawet kontakt z syntetycznymi tkaninami. Skóra powinna „oddychać” i zyskać możliwość do regeneracji. Niezależnie od stopnia skomplikowania przebiegu leczenia, powinniśmy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, który przepisał nam określoną terapię. W wielu przypadkach wyeliminowanie problemu, jaki stanowi choroba skóry, wymaga podania leków. W sytuacji, kiedy wystarczające okazują się dermokosmetyki, powinniśmy mimo wszystko uważnie obserwować skórę i zgłaszać wszelkie niepokojące symptomy swojemu dermatologowi.