Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka – jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka – jak sobie z nim radzić?

1 lipca, 2019 Wyłączono przez wielkazmiana

Każdy rodzic wie, że delikatna skóra malucha wymaga na co dzień szczególnej ochrony i pielęgnacji. Często jednak zdarzają się przypadki, kiedy tradycyjne środki zawodzą – bywa konieczne sięgnięcie po specjalistyczne preparaty. Jak rozpoznać niepokojące objawy i w jaki sposób im zapobiec?

 

Rozpoznanie proplemu

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry u niemowlaka, tak naprawdę wystąpić może u osób w każdym wieku. Najczęściej dotyka jednak noworodków i dzieci do 12. miesiąca życia. Jest to choroba o podłożu alergicznym, charakteryzująca się nieprzyjemnym przebiegiem z wyraźnie widocznymi objawami. Dzięki temu jesteśmy jednak w stanie szybko ją rozpoznać i sprawnie podjąć działania dążące do wyeliminowania lub ograniczenia stopnia dolegliwości. Czym się charakteryzuje? Chorobie towarzyszą stany zapalne skóry, występujące zwykle na twarzy, karku i szyi, na dłoniach, a w niektórych przypadkach także w okolicach łokci, nadgarstków i kolan. Towarzyszą im widoczne na pierwszy rzut oka zaczerwienienia, niekiedy także charakterystyczne grudki czy pęcherzyki. U dzieci pojawia się silny świąd, a jego skóra ulega nadmiernemu łuszczeniu. Po dostrzeżeniu niepokojących objawów nie należy ich ignorować, ponieważ przewlekła postać choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry u niemowlaka, niesie ze sobą znacznie poważniejsze dolegliwości! Konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia objawowego, które najbezpieczniej skonsultować z lekarzem.

 

Co pomaga na atopowe zapalenie skóry u niemowlaka?

Podstawą leczenia tego typu przypadłości jest łagodzenie uporczywych dla dziecka objawów. Na szczęście istnieje obecnie wiele sposobów na przyniesienie mu ulgi. Składają się na nie zmiana diety malucha (o ile to możliwe), właściwa pielęgnacja i stosowanie odpowiednich preparatów. W aptekach jest obecnie dostępnych wiele środków, które przyniosą maluchowi ukojenie. Pierwszym krokiem powinno być sięgnięcie po natłuszczający i nawilżający balsam do skóry atopowej, mający za zadanie stworzenie dodatkowej warstwy ochronnej w postaci płaszcza lipidowego. Warto sięgnąć także po  skuteczny krem z kwasem azelainowym, mocznikiem czy gliceryną lub wazeliną, wykazujący dodatkowo właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Niezależnie od tego, jaki kosmetyk wybierzemy, musimy przestrzegać tych samych zasad. Każdy kosmetyk stosowany na atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może być nakładany na skórę dopiero po jej umyciu i dokładnym wysuszeniu. Rozpoczęcie aplikacji dowolnego dermokosmetyku powinna poprzedzać konsultacja lekarska. Dodatkowo należy pamiętać o ubieraniu dziecka w przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, co w znacznym stopniu zredukuje ryzyko wystąpienia dodatkowych podrażnień.