Biegunka – nie lekceważ tego epizodu.

Biegunka – nie lekceważ tego epizodu.

23 czerwca, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Może mieć rozmaite przyczyny i stanowić jedynie objaw schorzenia. Jednak biegunka jest na tyle groźna, że oprócz ustalania źródeł i i przeciwstawiania się im, należy podjąć zdecydowane kroki, by powstrzymać odwadnianie organizmu.

Może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń w pracy komórek

Jeśli ataki rozwolnienia pojawiają się co najmniej trzy razy dziennie lub z powodu braku treści w jelitach mają one wodnistą postać, oznacza to, że chory w szybkim tempie traci nie tylko płyny, ale także mikroelementy – pierwiastki i elektrolity. Ich ubytek to więcej niż kwestia samopoczucia – zaburzeniu mogą ulec ważne procesy biochemiczne.

Na hasło „biegunka” od razu przywracaj równowagę w organizmie. Potrzebne będą płyny z mikroelementami

Dlatego przeciwdziałanie biegunce, zwłaszcza u dzieci, powinno przybrać zdecydowane kształty. Na pewno nie wolno lekceważyć pierwszych oznak rozwolnienia. Ich przyczyny mogą być różne – zatrucie pokarmowe, zakażenie wirusowe lub bakteryjne, a nawet stres. Ustalenie przyczyn jest bardzo ważne, ale niezależnie od tego powinniśmy w pierwszej kolejności zapewnić dotkniętym nią prawidłowe nawodnienie i uzupełnienie utraconych substancji. Jeśli zgłosimy się z pacjentem na izbę przyjęć lub do SOR-u, biegunka będzie wskazaniem do zastosowania kroplówki. W warunkach domowych tę samą rolę odegrają płyny, podawane w zwiększonych ilościach, nawet mimo nudności i niedyspozycji układu trawiennego.

Biegunka to sygnał, by uzupełnić florę jelitową. Zadbaj również o stopniowe wprowadzanie pokarmów

Jednocześnie powinniśmy zadbać o przywrócenie równowagi w jelitach. Gdy biegunka pojawia się z powodu, który nazywamy niestrawnością, co najczęściej oznacza ubytki we florze jelitowej, powinniśmy zaordynować pacjentowi ogólnodostępne preparaty uzupełniające, np. Dicoflor lub Smectę (koniecznie muszą być przechowywane w lodówce). Przecier z marchwi z jabłkiem przyda się jako źródło pektyn, które potrafią zagęścić treść w jelitach (działają podobnie jak żelatyna). Innym środkiem działającym w ten sposób są czarne jagody. Najlepiej przyjmować je w postaci herbatki z suszonych owoców – świeże, zjedzone ze skórkami mogą zadziałać odwrotnie. Z upływem czasu i ograniczeniem częstotliwości dyskomfortowego wypróżniania stopniowo włącza się lekkie pokarmy, takie jak rosół, biszkopty czy chrupki kukurydziane – także po to, by sprawdzić reakcję organizmu. Pełne, lekkostrawne i najlepiej ciepłe danie najlepiej podać pacjentowi wówczas, gdy zdradzi oznaki zwiększonego apetytu.