Jaka jest rola pszczół w naszym życiu?

Jaka jest rola pszczół w naszym życiu?

19 czerwca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Pszczoły to bardzo pożyteczne owady. To właśnie one biorą udział w zapylaniu większości kwiatów, co jest bardzo ważne dla funkcjonowania całego naszego ekosystemu, w tym dla życia człowieka na naszej planecie. Jaką rolę pełnią pszczoły i jak możemy zmniejszyć ryzyko ich wyginięcia?

Pszczeli produkt – co wytwarzają pszczoły?

Dzięki pszczołom człowiek codziennie może korzystać z produktów przez nie wytwarzanych. Wykazują one bardzo korzystne działanie dla organizmu człowieka. W zależności od tego, jakich efektów potrzebujemy, powinniśmy wybrać taki pszczeli produkt, który akurat będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom – wytworów pracy pszczół jest bardzo wiele. Pszczoły produkują między innymi miód, pierzgę, propolis, mleczko pszczele, wosk pszczeli i jad pszczeli. Każdy produkt pszczeli posiada korzystne dla organizmu człowieka właściwości. Propolis na przykład działa silnie bakteriobójczo i grzybobójczo. Pierzga natomiast wzmacnia nasz układ odpornościowy, a także korzystnie wpływa na pracę jelit. Wosk pszczeli wykorzystywany jest na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym.

Jak uratować pszczoły?

Pszczoły zagrożone są wyginięciem. Jest ich na naszej planecie coraz mniej. Proces ten bardzo szybko postępuje, a naukowcy zgodnie stwierdzają, że zniknięcie pszczół będzie oznaczało rychły koniec naszej populacji. Większość roślin jest bowiem owadopylna – aby mogły się rozwijać, potrzebują zapylania przez owady. 90 % z nich jest zapylana właśnie przez pszczoły. Człowiek może podjąć pewne kroki, aby nie dopuścić do wyginięcia tych pożytecznych owadów. Przede wszystkim na niekorzyść pszczół działa używanie wszelkich nawozów i środków ochrony roślin sztucznego pochodzenia. Należy je zastąpić produktami naturalnymi, które nie wyrządzają szkody naszemu środowisku. Ponadto należy ograniczyć procesy niszczenia naturalnych miejsc schronienia pszczół, a dodatkowo tworzyć nowe. Przede wszystkim warto powstrzymać się od wypalania traw. W ogródku czy na balkonie możemy posadzić takie rośliny, jak na przykład lawenda, szałwia czy nagietek. Są to bowiem gatunki miododajne.