Alergia na słońce – jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

Alergia na słońce – jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

1 lipca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

W okresie wiosny oraz lata jak bumerang powraca temat oparzeń słonecznych, czerniaka skóry oraz alergii na słońce. Zbytnia wrażliwość na promienie słoneczne i skłonność do opalania się „na raka” nie zawsze są związane z występowaniem alergii. Bywa, że swędzenie, opuchlizna oraz wysypka na skórze eksponowanej na słońce pojawiają się u osób, o fenotypie skóry, który nie wróży problemów z opalaniem. Jak sobie z nią radzić i jak zapobiegać alergii na słońce? Przeczytaj.

Objawy alergii na słońce

Alergia na słońce objawia się różnie. Pacjenci skarżą się na silny świąd. Często pojawia się on wieczorem, po powrocie do domu z plaży i po wzięciu prysznica. Osoby, które dotąd nie chorowały na alergię na słońce, czasem mylą jej objawy z oparzeniem słonecznym. Skóra jest zaczerwieniona, na jej powierzchni może pojawić się wysypka (zwykle drobna, czerwona albo silnie zaróżowiona), czasem u pacjentów występuje pokrzywka i drobne bąbelki wypełnione płynem surowiczym. Objawy mijają po kilku, kilkunastu dniach. Pojawiają się ponownie po kolejnej ekspozycji na słońce.

Czynniki sprzyjające alergii na słońce

Oczywiście czynnikiem najbardziej predysponującym są kwestie osobnicze i genetyczne. Wystawienie skóry na słońce, w skrajnych przypadkach nawet na kilkanaście minut, może skutkować wystąpieniem nieprzyjemnych objawów. Dodatkowo morska, słona woda lub chlor w basenie podrażniają skórę, wysuszają i zaostrzają dolegliwości. Latem chorzy zazwyczaj używają kremów z filtrem ochronnym. Odpowiednio dobrany filtr zmniejsza ryzyko oparzeń skóry i przykrych dolegliwości, jednak niektóre z jego składników mogą być drażniące i alergizujące.

Jak sobie radzić z alergią na słońce?

Latem i wiosną w okresie silnego nasłonecznienia unikaj wychodzenia na zewnątrz. Jeśli decydujesz się na spacer, czy spędzenie dnia na plaży zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną. Wybierz lekką, przewiewną odzież z długimi rękawami i nogawkami. Nie zapomnij o okularach z certyfikowanymi soczewkami oraz o nakryciu na głowę. Pamiętaj o filtrach przeciwsłonecznych. Kupując krem w aptece poradź się farmaceuty, który z nich jest hipoalergiczny i najmniej drażniący. Unikaj ekspozycji na słońce między 12 a 16. Po kąpieli w morzu lub basenie, zawsze spłucz ciało czystą, słodką wodą i zaaplikuj krem ponownie.

Jeśli objawy już wystąpią weź odpowiednio dobraną dawkę leków antyalergicznych, porcję wapnia oraz zastosuj maści chłodzące i zmniejszające swędzenie. Odpoczywaj w chłodnym pomieszczeniu. Nawilżaj skórę i nie wystawiaj jej na działanie promieni słonecznych. Dopasuj odzież, tak by nie drażniła dodatkowo uszkodzonej, swędzącej skóry.