Co oznacza powiększony gruczoł krokowy?

Co oznacza powiększony gruczoł krokowy?

1 grudnia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Gruczoł krokowy zwany inaczej prostatą jest ważną częścią układu płciowego u mężczyzn. Kształtem przypomina kasztan jadalny i jest położony blisko odbytnicy. Przez prostatę przechodzi cewka moczowa. Gruczoł krokowy pełni bardzo istotną funkcję związaną z płodnością, ponieważ produkuje płyn, w którym znajdują się plemniki.

Prostata powiększa się wraz z wiekiem. Proces ten kończy się w 20 roku życia mężczyzny, a maksymalna objętość, jaką może mieć ten organ wynosi 25 cm3.

Łagodne powiększenie gruczołu krokowego pojawia się ponownie wraz z wiekiem i jest efektem procesu starzenia oraz zachodzących wówczas zmian hormonalnych. Większość mężczyzn po 60 roku życia boryka się z tą dolegliwością. Jeśli objawy są łagodne, wtedy we wczesnym stadium przerostu prostaty mogą pomóc zwykłe tabletki ziołowe zawierające m.in. wyciąg z pestek dyni.

Pierwsze objawy przerostu prostaty polegają na trudnościach w oddawaniu moczu. Strumień jest przerywany, ma niskie ciśnienie, mężczyzna musi wstawać kilkakrotnie w nocy, aby wydalić mocz.

Zmiany gruczołu krokowego mogą wiązać się również z zaburzeniami erekcji oraz obniżonym libido.

Diagnoza przerostu prostaty powinna zacząć się od wizyty u urologa. Wielu mężczyzn wstydzi się badania i pojawia się u specjalisty dopiero, gdy objawy są już mocno dokuczliwe i znacząco obniżają komfort życia.

Zwlekanie z wizytą może przynieść groźne skutki zdrowotne. Nacisk rosnącej prostaty na cewkę moczową może doprowadzić do wstrzymania oddawania moczu. Wówczas konieczne jest cewnikowanie, aby nie doprowadzić do zatrucia organizmu zatrzymanym w środku moczem oraz podanie choremu antybiotyków.

Skutkiem nieleczonego przerostu prostaty mogą być infekcje dróg moczowych, tworzenie kamieni nerkowych, czy niewydolność nerek.

Są to groźne dolegliwości, a najpoważniejszą z nich jest rak prostaty. Choroba ta rozwija się powoli, początkowo niemal bezobjawowo. Jest drugą przyczyną nowotworów dotykających mężczyzn w Polsce zaraz po raku płuc. Z uwagi na fakt, iż początkowe stadia raka prostaty nie są odróżnialne od łagodnego przerostu gruczołu krokowego, konieczna staje się wizyta u urologa. Specjalista przeprowadzi wywiad z pacjentem i wykona badanie prostaty. Jeśli będzie miał wątpliwości co do diagnozy, wówczas powinien skierować mężczyznę na badania, które pozwolą ustalić przyczyny dolegliwości. Skuteczne w tej sytuacji okazuje się badanie USG oraz badania krwi i moczu.

Oczywistą sprawą jest, iż wizyty u lekarza-urologa nie należą do przyjemności, ale warto poświęcić swój czas, poczuć się przez chwilę niekomfortowo, po to, aby wykluczyć groźną chorobę, powstrzymać rozwój przerostu prostaty, zyskać spokój ducha oraz lepsze funkcjonowanie w sypialni i w życiu codziennym.