Naczyniak jamisty mózgu – objawy i leczenie

Naczyniak jamisty mózgu – objawy i leczenie

14 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Naczyniak jamisty zaliczany jest do grupy łagodnych nowotworów, wywodzących się z naczyń krwionośnych lub chłonnych. Może powstać w różnych miejscach na ciele człowieka – na skórze, w oczach, na języku ale także w mózgu. Ten ostatni jest coraz częściej diagnozowany jako czynnik odpowiadający za występowanie napadów padaczkowych. Jak się objawia naczyniak jamisty mózgu i na czym polega leczenie?

Naczyniak jamisty

Naczyniak jamisty jest stosunkowo popularną przypadłością diagnozowaną bardzo często zarówno u niemowlaków, jak i osób starszych. Jest to łagodna zmiana naczyniopochodna, która może powstawać w rożnych częściach organizmu. Najczęściej występuje pojedynczo, chociaż zdarzają się przypadki, w których zmiana ta pojawia się mnogo. Za przyczynę naczyniaków uważa się powszechnie obciążenie genetyczne.

Naczyniak jamisty mózgu – objawy

Naczyniak jamisty mózgu jest coraz częściej rozpoznawany jako przyczyna padaczki. Ponadto,w zależności od lokalizacji, może on powodować:

• bóle głowy

• problemy ze wzrokiem

• kłopoty językowe

• drętwienie kończyn

• problemy z pamięcią.

Naczyniak jamisty mózgu – diagnostyka

O ile diagnostyka naczyniaka jamistego powstałego na skórze czy języku jest niezwykle proste, o tyle zlokalizowanie jego obecności w mózgu nie należy do najłatwiejszych zadań. Naczyniak jamisty mózgu, z racji swoich rozmiarów, lokalizacji oraz spoistość sprawia, że najskuteczniejszym sposobem jego diagnostyki jest rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Naczyniak jamisty mózgu – leczenie

Zdecydowana większość naczyniaków jamistych samoistnie zanika. Czasami jednak stosuje się specjalną terapię, mająca za zadanie przyspieszyć proces ich zanikania, zwaną terapią kompresyjną naczyniaków jamistych, która polega na wytwarzaniu ucisku w jego obrębie. Zahamowanie jego wzrostu może się odbyć także za pomocą terapii laserowej. Co ważne, ten zabieg nie usuwa problemu, jedynie hamuje jego wzrost. Usunięcie odbywa się podczas operacji chirurgicznej. Jeżeli naczyniak jamisty mózgu powoduje padaczkę zaleca się jego całkowite wycięcie. Operacje przeprowadzane na mózgu muszą być bardzo precyzyjnie wykonywane, dlatego we współczesnej neurochirurgii coraz popularniejszą metodą stosowaną przy lokalizacji i usunięciu naczyniaka jamistego mózgu stosuje się tzw. neuronawigację, która pozwala dotrzeć do niego w najmniej inwazyjny sposób i precyzyjnie go usunąć.