Jak żyć ze stomią jelitową?

Jak żyć ze stomią jelitową?

20 lipca, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Nawet ze stomią jelitową  można prowadzić  normalne, satysfakcjonujące życie. Jednak  rodzi się wiele praktycznych pytań, a pacjenci martwią się o możliwe ograniczenia lub kłopotliwe sytuacje.

Najczęstsze  pytania dotyczą odżywiania, uprawiania sportu, prysznica i pływania, współżycia seksualnego oraz podróżowania. Pacjenci stawiają pytania także o „żenujące” odgłosy i zapachy.

Odpowiednia dieta

Dieta powinna być przede wszystkim zdrowa, a przy tym niskotłuszczowa i niezbyt pikantna. Należy jeść raczej kilka małych posiłków, niż jeden duży. Jedzenie musi być rozdrobnione i dobrze przeżute.

Niechciane dźwięki przy stomii pojawiają się, gdy stolec o niskiej lepkości przechodzi do worka lub jest wytwarzany gaz w jelicie (wzdęcia). Należy więc ograniczyć spożywanie pokarmów wzdymających – takich jak kapusta, rośliny strączkowe, słodycze, napoje gazowane i alkohol, Trzeba uważać na wzdęcia – przydatne jest prowadzenie dzienniczka, w którym notowane będą wszelkie uwagi i spostrzeżenia dotyczące diety.

Aktywność fizyczna przy stomii

Ćwiczenia gimnastyczne i rodzaj sportu powinien być dobrany po konsultacji z lekarzem. Nie wolno intensywnie obciążać mięśni brzucha. Do rodzaju niektórych ćwiczeń konieczne jest zastosowanie pasków przytrzymujących worek stomijny oraz dodatkową nakrętkę.

Pływanie, prysznic i kąpiel są możliwe, jednak należy to skorelować z czasem spodziewanej defekacji. Można użyć dodatkowego elementu – rodzaju czapki zabezpieczającej.

Podróżowanie ze stomią

Na czas podróży konieczne jest zabranie ze sobą wszystkiego, co służy do utrzymaniu czystości worka stomijnego. Podczas jazdy pas w samochodzie lub samolocie może być niewygodny i nadmiernie uciskać worek, co może prowadzić do wycieku. W tej sytuacji należy zastosować uchwyty do pasów bezpieczeństwa, które zmienią ich pozycję.

Życie intymne

Pacjenci nie powinni martwić się o pożycie intymne. Podobnie jak w uprawianiu sportu, nie należy przeciążać mięśni brzucha i podobnie – można użyć pasa. Przeszkodą częściej jest blokada psychiczna, którą można przepracować z psychoterapeutą. Po wygojeniu się blizn i zejściu opuchlizny współżycie seksualne jest jak najbardziej możliwe.

Worek stomijny jest szczelny, więc ani stolec, ani zapach nie wydobywa się z niego. Ważne jest, aby nie nosić go zbyt długo i zmieniać w przypadku zanieczyszczenia zewnętrznego. Jeśli zapachy uwalniane podczas zmiany worka są niepokojące, może pomóc zmiana diety, mianowicie należy ograniczyć pokarmy wytwarzające nieprzyjemny zapach (na przykład jaja, szparagi, czosnek, ser), a spożywać więcej produktów hamujących przykry zapach (na przykład żurawina, pietruszka, zielone warzywa). W zwalczaniu zapachów w łazience z pewnością pomoże intensywne wietrzenie. Można także rozważyć stosowanie odświeżaczy powietrza lub olejków eterycznych.