Rodzaje alergenów

Rodzaje alergenów

20 lipca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Według specjalistów zajmujących się problemem alergii liczba przypadków tej dolegliwości wciąż rośnie. Obecnie alergie dotyczą nie tylko dzieci, ale również pojawiają się u osób dorosłych – dotąd nie zgłaszających objawów alergii pokarmowej czy oddechowej. Według badań na rozwój alergii bardziej narażone są dzieci wychowujące się w miastach. Przebywanie w bliskim towarzystwie zwierząt gospodarskich pozytywnie wpływa na obniżenie ryzyka rozwoju chorób alergicznych w przyszłości.

Rodzaj alergenu na jaki jest uczulona dana osoba ma bardzo duży wpływ na jakość życia, oraz włączane opcje terapeutyczne – leczenie wziewne, dojelitowe, ograniczenia dietetyczne czy zmiana stylu życia i nawyków higienicznych.

Ogólny podział alergenów

Bez względu na to jaką drogą alergeny dostają się do organizmu dzieli się je na:

  • alergeny całoroczne – czyli te, które są obecne w środowisku chorego, bez względu na porę roku np. są to alergeny kurzu domowego czy alergeny pochodzenia zwierzęcego np. naskórek lub ślina kota i psa.
  • alergeny sezonowe – ich występowanie jest ściśle związane z obecną porą roku i sezonem, wśród nich są najczęściej zarodniki grzybów oraz pyłki roślinne, które są uwalniane przez drzewa i krzewy w określonych miesiącach roku np. pyłek brzozy, lipy, traw itp.

W literaturze funkcjonują również pojęcia alergenów zewnątrzpochodnych oraz wewnątrzpochodnych, podziału dokonuje się na podstawie tego czy dany alergen występuje w domu chorego czy poza nim. Przykładami alergenów wewnątrzpochodnych są alergeny kurzu, zwierząt, lateks czy zarodniki pleśni.

Alergeny wziewne można podzielić na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne (zależnie od tego, czy alergik jest na nie narażony w domu).

Alergeny wziewne – alergia na brzozę, alergia na lipę i trawy

Są częstą przyczyną dolegliwości sezonowych. W łagodnych stanach pacjentom ulgę przynoszą leki bez recepty, które zgodnie z zaleceniami producenta powinny być przyjmowane przez kilka, kilkanaście dni – w okresie najsilniejszego pylenia roślin.

Alergeny pokarmowe – konieczna zmiana diety

W przypadku alergii pokarmowych ograniczenie nawyków związanych ze stylem życia i przyjmowanie leków przez kilka, kilkanaście dni jest niewystarczające. W zależności od tego jak mocno nasilona jest alergia, pacjent musi całkowicie zmienić dietę bądź drastycznie ograniczyć spożycie pokarmów z pewnych grup np. owoców, warzyw, pestek, orzechów, nabiału czy danych rodzajów mięsa.

Alergie pokarmowe objawiają się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego np. wzdęciami, uczuciem pełności w brzuchu i przelewania, brakiem apetytu czy biegunkami. W skrajnych przypadkach mogą wywoływać objawy uogólnione np. w przypadku alergii na skorupiaki i orzechy lub objawy skórne – pokrzywkę alergiczną.

Ropiejące uszy i wysypka na brzuchu – alergeny kontaktowe

Najczęstszą alergią kontaktową jest alergia na nikiel, który jest częstym dodatkiem do metali, z których produkowane są przedmioty codziennego użytku i biżuteria. Bywa, że alergia na nikiel manifestuje się nietypowo np. w postaci wysypki czy swędzenia skóry brzucha i rąk, czyli miejsc, które dotykają metalowych elementów garderoby – guzików, sprzączek, suwaków.