Jak poradzić sobie ze złogami w jelicie grubym?
21 lipca, 2021Złogi występujące w jelicie grubym to nic innego jak resztki pożywienia, które z różnych przyczyn nie są wydalane z organizmu. Wspomniane przyczyny nie są zawsze jasne, jednakże niewłaściwie opracowana dieta sprawi główną przyczynę. Kiedy, dieta opiera się na tłuszczach nasyconych, białej mące, tłuszczach trans oraz cukrze, nietrudno dopatrzeć u siebie wspomnianego problemu. Czarkę goryczy przechylają braki w spożywaniu warzyw, owoców, ryb oraz tłuszczy roślinnych. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Proste metody na oczyszczenie złogów jelitowych
Przeciętny człowiek ma w swoich jelitach aż 5 do 8 kilogramów złogów. Brzmi to nieciekawie, a w przypadku osób, które zmagają się z nadwagą jest to nawet 15 kilogramów. Liczby te mogą wydawać się przerażające i powinny nakłonić do działania, gdyż przy pomocy nieskomplikowanych czynności można się ich pozbyć.
Jeszcze zanim przystąpimy do oczyszczania jelit warto przyjrzeć się własnemu organizmowi. Jeśli więc w Twoim przypadku pojawiają się dolegliwości wymienione poniżej należy jak najszybciej działać. Chodzi o bezustanne zmęczenie oraz senność, wzdęcia oraz biegunki, które pojawiają się na przemian z zaparciami. Kiedy wskazać na uczucie przejedzenia, brzydki zapach z buzi oraz zgagę mamy idealny obrazek osoby, która ma w swoim jelitach duże ilości złogów.
Wsparcie organizmu jest możliwe, dzięki właściwemu nawodnieniu. Właśnie z tego względu konieczne jest picie odpowiedniej ilości wody (najlepiej 10 szklanek i więcej). Dzięki wodzie perystaltyka jelit zdecydowanie się poprawia. Nie wszyscy przepadają za piciem wody, dlatego można wzbogacić ją o świeże owoce, które nadadzą wyśmienitego smaku oraz aromatu. Świeży sok jabłkowy to także przyjaciel osób, które mają problemy z jelitami. Ten napój doskonale wpłynie na funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego, stąd nie warto rezygnować z niego.
Błonnik to kolejny przyjaciel osób, które mają do czynienia ze złogami. W pierwszej kolejności należy jeść siemię lniane, otręby orkiszowe, orzechy włoskie, kaszę gryczaną, brązowy ryż oraz płatki owsiane. Owsianka to najlepsze śniadanie, a wzbogacona o czarna porzeczkę oraz inne owoce doskonale wpłynie na organizm. Z kolei, kiedy chodzi o przekąskę zamiast batonika zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po suszone owoce. Białe pieczywo należy zastąpić pełnoziarnistym.
Warto także wziąć pod uwagę jedzenie jogurtu, dzięki któremu można w szybkim tempie pożegnać złogi znajdujące się w jelicie grubym. Jest to związane z tym, że występują w nim bakterie probiotyczne, dzięki którym mikroflora w jelitach wzmacnia się.
Wszystkie składniki jogurtu doskonale wpływają na układ trawienny, a do tego wspierają osoby zmagające się z niestrawnością, wzdęciami oraz zaparciami. Przed nabyciem jogurtu konieczne jest jednak sprawdzenie jego składu. Aby poprawić stan układu pokarmowego należy unikać produktów zawierających mleko w proszku oraz konserwanty.