Choroby skórne naszych pociech

Choroby skórne naszych pociech

17 sierpnia, 2019 Wyłączono przez wielkazmiana

Maluchy mogą chorować na różne dolegliwości skórne, wśród których wyróżnia się m.in. mięczaka zakaźnego, pokrzywkę, liszajec, ospę wietrzą, zakażenia grzybiczne, płonicę czy rumień zakaźny. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm z nich, wskazując na ich pochodzenie, objawy i leczenie.

Mięczak zakaźny – co to takiego?

Brzmi nie za ciekawie i groźnie, ale tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Mięczak zakaźny pojawia się zazwyczaj u dzieci do 5. roku życia, jest to schorzenie dokuczliwe, wywołane wirusem z rodziny Poxviridae. Choroba występuje najczęściej u dzieci z obniżoną odpornością oraz u tych, które cierpią na atopowe zapalenie skory. Objawy nie ujawniają się od razu, mogą pokazać się na ciele dziecka nawet pół roku od zakażenia. Jak można zorientować się ze skórę malucha zaatakował mięczak zakaźny? Przede wszystkim są to guzki, występujące pojedynczo lub w skupiskach, ulokowane najczęściej na kończynach, na twarzy bądź klatce piersiowej. Nie można tego schorzenia pomylić z żadnym innym, ponieważ guzki są wypełnione serowatą treścią, która wydostaje się na zewnątrz po nakłuciu zmienionej chorobowo skóry. Mięczak zakaźny ustępuje zazwyczaj bez wdrożenia żadnego leczenia. Czasami jednak przy utrzymujących się dłużej na skórze wykwintach, należy zasięgać pomocy lekarza, aby wdrożyć stosowne leczenie. Najczęściej stosuje się wtedy oprócz leków krioterapię, łyżeczkowanie oraz laseroterapię.

Druga z często występujących chorób to ospa wietrzna, czyli popularna wiatrówka. Wywołuje ją wirus ospy lub półpaśca i na szczęście u dzieci przebiega w formie łagodnej. Można się nią zarazić drogą kropelkową, a wirusy przenoszone są wraz z powietrzem, nawet na kilkanaście metrów. Możliwe jest zarażenie się przez kontakt z rzeczami, których używała osoba chora, np. z ręcznikiem czy szklanką, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Ospa rozwija się u dzieci zazwyczaj w przedziale wiekowym 5-9. lat, a ma formę wysypki i pęcherzyków. Na początku przybiera formę czerwonych rozlanych plam rozprzestrzenionych po całym ciele. Następnie zmieniają się w krostki z płynem surowiczym.

Ospę wietrzną leczy się za pomocą leków przeciwświądowych i łagodzących gorączkę. Choroba trwa zazwyczaj dwa tygodnie i w tym czasie należy pilnować, aby dziecko nie drapało swędzących krostek, które będą rozprzestrzeniać się po ciele i zakażenie stanie się bardziej uciążliwe.

Większość chorób zakaźnych u dzieci nie ma ciężkiego przebiegu. Należy zachować jedyne środki ostrożności, odpowiednią higienę i obserwować malucha, aby doszło do jak najszybszej poprawy stanu jego zdrowia.