Żyrandole – hit czy kit?

Żyrandole – hit czy kit?

4 sierpnia, 2020 Wyłączono przez Wielka zmiana

Mieszkanie kupione, teraz musimy zająć się urządzaniem. Teoretycznie mamy swoje ulubione style, jednak kiedy wchodzimy do sklepu z dodatkami, dostajemy oczopląsu. Kiedy kupujemy dodatki bez planu bardzo łatwo nabyć mnóstwo bibelotów, które będą w naszym mieszkaniu wyglądały kiczowato.

Rozmieszczenie oświetlenia w mieszkaniu i jego odpowiednia oprawa ma ogromny wpływ na wystrój naszego lokum. Musi być dobrze przemyślane i zaplanowane, tak aby było funkcjonale i do tego bardzo dobrze się prezentowało oraz tworzyło odpowiedni klimat zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Żyrandole wcale nie muszą być kiczowatym elementem. Mogą być doskonale pasującym, funkcjonalnym dodatkiem do całości wystroju.

Jakie wnętrze taki żyrandol

Mówimy tu nie tylko o stylu, ale także o wielkości żyrandola. Im większe i wyższe pomieszczenie do oświetlenia, tym większą lampę możemy powiesić na suficie. Ogromne lampy w małych pokojach będą przytłaczające i zdominują cały wystrój. Nie oznacza to, że w małych mieszkaniach pozostaje nam montowanie mini punktów oświetleniowych. Możemy postawić na proporcjonalny, a jednocześnie ekstrawagancki żyrandol mniejszych gabarytów. Przy klasycznym wystroju nada wyrazu i ożywi całość stylizacji. Przy prostych meblach możemy zainwestować w żyrandol, który ma złoty lub srebrny kolor, jest misterną konstrukcją z figur geometrycznych, lub mini żyrandol kryształowy.

Żyrandole stare i retro

Jeśli mamy mieszkanie w starym stylu, możemy używać dodatków z tamtej epoki, jednak tylko tych wysokiej jakości. Żyrandol z PRL kupiony za kilka złotych w kryzysie to nie najlepszy pomysł. Lampy te były wykonane ze słabej jakości materiałów, co na pewno nie doda smaku twojemu mieszkaniu i będzie wyglądało kiczowato. Lepiej postawić na mosiężne żyrandole z pięknymi, kryształowymi kloszami lub ozdobnymi kryształkami. Dopełnieniem mogą być również abażury z wysokiej jakości tkanin.

Miejsce dla żyrandola i reszty oświetlenia

Jeszcze kilka lat temu żyrandole były umieszczane na środku pomieszczenia, nikt nie dbał o to, jak będzie się jadło posiłki czy czytało książki na kanapie. Producenci szybko zauważyli to niedopatrzenie i wyprodukowali żyrandole z kilkoma punktami oświetleniowymi, które można było ustawić w różnych kierunkach. Następnie w pomieszczeniach zaczęły się pojawiać lampy, w różnych funkcjonalnych miejscach, oraz kinkiety, które np. doświetlały schody czy korytarz. Obecnie główne lampy umieszcza się w miejscach, w których głównie przebywamy np. nad kanapą, nad stołem w jadalni. Bardzo praktyczne i dobrze prezentujące jest oświetlenie ledowe, które w pokojach wypoczynkowych będzie tworzyło klimat, a umieszczone w kuchni nad blatem oświetla przygotowywanie posiłków.

Żyrandol nowoczesny dzisiaj

Żyrandol nowoczesny to nie tylko metalowy stelaż i fantazyjne klosze. Dziś lampy sufitowe mogą przybierać najróżniejsze formy. Mogą być wykonane z papieru, plastiku, szkła czy kryształów, a także tekstyliów i drewna. Żyrandole nowoczesne mogą zaskakiwać prostotą formy np. stare żarówki w estetycznych, a jednak minimalistycznych oprawach podwieszone pod sufitem promieniście, metalowe okręgi wysadzone ledami i podwieszone na cieniutkich linkach, co daje złudzenie, że lewitują tuż pod sufitem i wiele innych. Ogromny urok mają również wszelkie żyrandole sufitowe z papieru, przypominające kule, kielichy czy rozłożyste kwiaty, które pasują do pokojów dziecięcych i salonów gdzie wystrój jest lekki. Żyrandol nowoczesny musi przede wszystkim dawać światło odpowiednie do pomieszczenia – w sypialniach możemy pozwolić sobie na żyrandole z zabudowaną oprawą, które będą rozpraszać światło i nieco je tłumić. Odwrotnie jest w pokojach dziennych i jadalniach, gdzie światła potrzeba dużo i elementy powinny być jak najbardziej przezroczyste, a nawet powinny odbijać światło tak, aby dać złudzenie większej mocy żarówki.