Zioła na przerost prostaty – co pomaga?
1 marca, 2022Stosowanie ziół w lecznictwie jest popularne już od dawien dawna. Ich wyjątkowe właściwości pomagają bowiem na liczne dolegliwości, w tym i na typowo męską przypadłość, jaką jest przerost prostaty. Po jakie zatem zioła warto sięgnąć w przypadku rozrostu gruczołu krokowego?
Przerost prostaty. Przyczyny i objawy
Prostata jest to niewielkich rozmiarów gruczoł krokowy. Na dolegliwości z nim związane cierpią przede wszystkim dojrzali mężczyźni. Szacuje się, że przerost prostaty występuje nawet u ponad 50% mężczyzn po 60 roku życia, oraz u blisko 80% po 80 roku życia. Wynika on, jak twierdzą lekarze ze starzenia się.
Prostata umiejscowiona jest zaraz pod pęcherzem moczowym, dlatego też jej rozrost spowodowany spadkiem poziomu androgenów (zwłaszcza testosteronu) powoduje ucisk na przewód moczowy, co wiąże się z trudnościami z oddawaniem moczu.
Najczęstszą formą problemów z prostatą jest jej łagodny przerost, który bywa zaliczany do nowotworów łagodnych. Znacznie rzadziej zwiększenie objętości gruczołu krokowego jest związane z rozwojem nowotworu złośliwego.
Jakie objawy towarzyszą przerostowi prostaty?
- częste oddawane moczu, zwłaszcza w nocy (nykturia),
- nagła potrzeba oddawania moczu i problemy z jego zatrzymaniem,
- opóźnione i utrudnione oddawanie moczu,
- powolny strumień i uczucie nieopróżnionego pęcherza,
- bóle w podbrzuszu.
W sytuacji całkowitego zatrzymania moczu, a także pojawiających się nudności oraz zawrotów głowy należy udać się niezwłocznie do lekarza, ponieważ grozi to całkowitym zaciśnięciem cewki moczowej oraz zatruciem organizmu.
Zioła na przerost prostaty
Zioła to naturalne i bezpieczne dla zdrowia lekarstwa, które z powodzeniem stosowane były przez nasze babcie i prababcie, kiedy to dostęp do środków medycznych był znacznie utrudniony lub wręcz niemożliwy. Zioła pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także ułatwiają oddawanie moczu, dlatego też są one bardzo często zalecane przez lekarzy w przypadku zdiagnozowania przerostu prostaty. Po jakie z nich warto sięgać?
- Pokrzywa – działa moczopędnie, wspomaga usuwanie toksyn oraz oczyszcza układ moczowy,
- Likopen – wyciąg z pomidora wykazujący właściwości antyoksydacyjne,
- Palma sabałowa – roślina o korzystnym wpływie na hormony płciowe u mężczyzn,
- Zielona herbata – działa oczyszczająco na układ moczowy oraz wspomaga produkcję moczu,
- Skrzyp polny – ziele o właściwościach moczopędnych, usprawniających odpływ moczu,
- Wierzbownica drobnokwiatowa- zawiera duże ilości flawonoidów oraz steroli roślinnych, dzięki czemu działa antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie.
Ponadto, pomocny okaże się także wyciąg z nasion z dyni, owoców karłowatej palmy argentyńskiej czy też wyciąg z kory afrykańskiej śliwy.