Zioła na alergie – zbiór konkretnych przepisów

Zioła na alergie – zbiór konkretnych przepisów

11 czerwca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Grypa, przeziębienia czy wiosenna alergia? O podpowiedź poproś swój termometr. Najnowsze statystyki wskazują na to, że na alergię cierpi już blisko 40 % Polaków! Wielu z nich nawet nie wie, że ma alergię wiosenną – o swojej alergii wie od 10 do 30 procent polaków. Zapamiętaj! Jeśli w okresie wiosny, podejrzewasz u siebie grypę bądź przeziębienie (wszystkie objawy na to wskazują), to zmierz temperaturę. Jeśli temperatura twojego ciała nie przekracza 36,6 stopni, to jest to właśnie alergia, nie grypa ani przeziębienie. W tej sytuacji koniecznie przeczytaj  ten artykuł. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestaw kilku przepisów na mieszanki ziołowe – przynioszą one naturalną ulgę w czasie wiosennej alergii. Nam pomogły a Tobie? Przekonaj się sam!

Herbatka na co dzień

Składniki : 200 gram owoców głogu, 100 g pokrzywy, 100 gram ziela jeżówki purpurowej, 100 g kwiatów kocanki – ilość składników możemy w dowolny sposób zmieniać, należy tylko pamiętać o zachowaniu proporcji, owoców głogu musi być zawsze dwa razy więcej niż pozostałych składników.

Przygotowanie : Mieszamy ze sobą wszystkie wcześniej przygotowane zioła (warto zaprzyjaźnić się z lokalnym sklepem zielarskim) i chowamy do szczelnego pojemniczka (nie może docierać do niego ani światło ani powietrze, uważajmy także na ciekawość naszych szkrabów).

Stosowanie : Do przygotowania jednej filiżanki herbaty będziemy potrzebować tylko jednej łyżeczki tej mieszkanki, mieszankę zalewamy od razu, wrzątkiem. Herbatkę możemy pić kilka razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku.

Olejek do picia

Składniki : 500 ml oleju z wiesiołka, 6 łyżek nasion lnu, 6 łyżek nasion babki płesznika, 6 łyżek nasion koziederki

Przygotowanie : Przygotowanie tego olejku do picia rozpoczynamy od zmielenia nasion ziół (w młynku) albo od rozbicia ich za pomocą moździerza. Następnie wszystkie nasiona umieszczamy w słoiku i zalewamy olejkiem. Na gotowy olejek do picia musimy poczekać około 14 dniu, przez ten czas nasza mieszanka musi stać w zaciemnionym miejscu.

Stosowanie : Olej z wiesiołka pijemy po 1 łyżeczce ( nie po 1 łyżce stołowej!) na dobę. Ważne! Nie unikamy picia osadu z dnie słoika.

Ziołowa mieszanka do płukania

Składniki : 100 gram ziela dziurawca, 100 gram kłącza tataraku, 100 gram korzenia żywokostu, 50 gram kłącza pięciornika

Przygotowanie: Zioła umieszczamy w garnku, zalewamy szklanką ciepłej wody i gotujemy przez kilka minut. Garnek z zagotowaną mieszanką odstawiamy na około 15 minut w chłodne miejsce. Sięgamy po sitko i przecedzamy.

Stosowanie : Mieszanką ziołową płuczemy gardło i nos! Dwa razy dzień – po przebudzeniu i tuż przed snem.

Syrop z ziół

Składniki : dwa ząbki czosnku, cztery łyżki (stołowe!) miodu, dwie małe łyżeczki czarnuszki siewnej

Przygotowanie : Ząbki czosnku miażdżymy a czarnuszkę siewną mielimy (w sklepie zielarskim od razu możemy kupić zmieloną), oba składniki łączymy z miodem. Dokładnie mieszamy i nie wystawiamy na działanie promieni słonecznych.

Stosowanie : Syrop pijemy od razu po przygotowaniu, dwa razy na dobę, rano i wieczorem, po jednej małej łyżeczce.