Zastosowanie irygacji zatok w leczeniu alergicznego nieżytu nosa

Zastosowanie irygacji zatok w leczeniu alergicznego nieżytu nosa

10 czerwca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Alergiczny nieżyt nosa jest wyjątkowo uciążliwym schorzeniem, na które cierpi w Polsce coraz więcej osób. Irygacja, czyli płukanie, zatok jest skutecznym sposobem na dokładne ich oczyszczenie z nadmiaru wydzieliny oraz zanieczyszczeń i alergenów. Jest to zabieg zarówno profilaktyczny, jak również leczniczy, który można wykonać samodzielnie w domu.

Alergiczny nieżyt nosa- przyczyny

Alergiczny nieżyt nosa to stan zapalny śluzówek oraz zatok. Chorobę tą wywołują obecne w powietrzu alergeny wziewne. Do najsilniej uczulających alergenów zaliczamy:

– pyłki traw (powodują tzw. katar sienny)

– pyłki chwastów

– pyłki drzew

– zarodniki pleśni

– kurz

– sierść i wydzieliny zwierząt.

W zależności od długości trwania stanu zapalnego, rozróżniamy alergiczny nieżyt nosa:

– przewlekły: trwający od 4 dni do 4 tygodni

– okresowy: trwający poniżej 4 dni

Jak wygląda zabieg irygacji zatok?

Do przeprowadzenia zabiegu płukania zatok można wykorzystać specjalne irygatory do zatok (tzw. kubki Neti) lub gumową gruszkę. Na rynku dostępne są również gotowe zestawy do irygacji zatok. Płukanie wykonuje się fizjologicznym roztworem soli morskiej, zwanym wodą morską do nosa. Jeśli korzystamy z roztworu o niższym stężeniu 0,9 % chlorku sodu (roztwór hipotoniczny), to dodatkowo nawilżamy błony śluzowe nosa i zatok. W przypadku alergicznego nieżytu nosa, zalecane jest stosowanie 3 %-wego roztworu hipertonicznego, czyli o podwyższonej zawartości chlorku sodu, ponieważ posiada on właściwości zmniejszające obrzęk błon śluzowych. Stosowanie wody utlenionej do płukania zatok nie jest wskazane, gdyż może przyczynić się do nadmiernego podrażnienia błon śluzowych.

Jak często wykonywać irygację zatok?

W przypadku alergicznego nieżytu nosa, zaleca się przeprowadzanie zabiegu irygacji raz dziennie przez 3-4 tygodni. Profilaktycznie, jako zabieg oczyszczający śluzówkę nosa i zatoki, irygację należy przeprowadzać maksymalnie 3 razy w tygodniu.

Korzyści z irygacji zatok

Właściwie przeprowadzony zabieg irygacji zatok, niesie ze sobą szereg korzyści, z których najważniejsze to:

– ułatwienie oddychania

– usunięcie nadmiaru wydzieliny z nosa

– oczyszczenie śluzówki nosa i zatok z alergenów

– regeneracja, nawilżenie błony śluzowej.