W jaki sposób wybrać krzesło do pracy przy biurku?

W jaki sposób wybrać krzesło do pracy przy biurku?

4 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

W przypadku pracy siedzącej ogromne znacznie odgrywa nasza pozycja, a więc krzesło na którym spędzamy większą część swojego dnia. Kiedy jest ono źle dobrane cierpią na tym przede wszystkim plecy, skutkiem czego pojawiają się bóle oraz choroby kręgosłupa.

Dlaczego krzesło jest tak istotne?

W pozycji siedzącej spędzamy wiele czasu każdego dnia, dlatego nikt nie ma wątpliwości, że krzesło na którym siedzimy musi być wygodne i dopasowane do gabarytów ciała oraz predyspozycji. Kiedy w trakcie pracy bezustannie się wiercimy, próbujemy poprawić ze względu na niewygodną pozycję nie jesteśmy w stanie skoncentrować się na wykonywanych zadaniach. Skutkiem tego pojawia się rozdrażnienie, zdenerwowanie oraz brak koncentracji.

W dzisiejszych czasach można sięgnąć po kilka różnych krzeseł biurowych. Kubełkowe to pierwsze z nich. Cieszą się sporą popularnością, gdyż posiadają niskie oparcie i płytkie siedzenie. Można je poznać od razu, a użytkownicy wskazują przede wszystkim na wygodne siedzenie, ale nie są idealnym rozwiązaniem dla naszego kręgosłupa.

Drugi rodzaj to ergonomiczne. Producenci przywiązują ogromną wagę do tego, aby siedzieć na nich we właściwej pozycji.

Rodzaj gamingowy powstał z myślą o długich godzinach spędzanych w trakcie gier przy komputerze, a oprócz tego prezentują się naprawdę znakomicie.

Ostatni znany rodzaj to krzesła aktywne, czyli taboreciki, które aktywizują kręgosłup i inne zbliżone modele.

Najlepszy model, który zadba o kręgosłup wchodzi do grupy ergonomicznej oraz aktywnej. W trakcie zakupu krzesła warto wziąć pod uwagę jego wysokość. Powinno ono dawać oparcie dla całych pleców, a nie jedynie wybranej części. Kiedy plecy nie otrzymują wystarczającego oparcia, człowiek zaczyna się garbić. Z kolei wysokość siedziska od podłogi powinna być ustawiona w taki sposób, żeby nogi dotykały ziemi pod kątem 90 stopni. Siedzisko także odgrywa istotne znaczenie, gdyż powinno mieć zaokrąglony brzeg. W takiej sytuacji nie odczuwamy bólu w udach po długim siedzeniu w jednej pozycji. Dodatkowo, siedzisko nie może być zbyt głębokie, gdyż skutkuje to garbieniem się na czym również cierpią plecy. Ważną rolę odgrywają także podłokietniki. Chodzi o to, żeby były wygodne oraz szerokie, dzięki czemu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zmagania się z bólem pleców. Oparcie, przewiewność oraz kółka – należy myśleć o każdym elemencie.