Tętniak mózgu – tak trudno go rozpoznać
5 stycznia, 2022Wśród wielu chorób ciężkich do rozpoznania występuje również tętniak mózgu. Większość chorych nie zmaga się z żadnymi skutkami ubocznymi, pojawiają się one dopiero po jego pęknięciu. Należy jednak uczynić wszystko, aby rozpoznać go jeszcze zanim się to stanie, gdyż pęknięcie zagraża nie tylko zdrowiu, ale również życiu człowieka.
Tętniak mózgu – charakterystyka
Tętnice występujące w mózgu składają się z paru warstw. W przypadku zwiększenia objętości przez światło tętnicy, co skutkuje wystąpieniem wybrzuszenia podobnego do worka pojawia się tętniak mózgu. To dolegliwość z którą zmaga się całkiem spora część populacji, a niestety jest on trudny do rozpoznania i często diagnoza przychodzi zbyt późno.
Na pojawienie się tętniaków bardziej narażone są osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym. Tak samo sytuacja przedstawia się w przypadku osób uzależnionych od tytoniu, należy wziąć pod uwagę także wiek, gdyż z upływem lat istnieje znacznie większa szansa na wystąpienie zmian tego typu w mózgu. Pojawiają się one częściej u kobiet niż u mężczyzn oraz u ludzi u których występują zaburzenia tkanki łącznej.
Jak rozpoznać tętniaka mózgu?
Tętniak mózgu sam w sobie nie jest łatwy do rozpoznania. Wręcz przeciwnie, z reguły zostaje on rozpoznany w trakcie innych badań. Jest to uwarunkowane brakiem skutków ubocznych związanych z jego występowaniem. W przypadku, gdy staje się coraz większy oraz uciska nerw ludzie zaczynają zmagać się z opadającymi powiekami, jedną źrenicą większą od drugiej, występują również problemy z widzeniem.
Z kolei w sytuacji, kiedy tętniak pęknie, pojawia się intensywny ból głowy, który najbardziej daje się we znaki w potylicy oraz na karku. Pojawiają się również wymioty oraz nudności, światłowstręt, czasem traci się świadomość i sztywnieje kark. Kiedy krwotok jest bardzo intensywny może to skutkować stałym uszkodzeniem ośrodka układu nerwowego, co może objawiać się chociażby niedowładem kończyn. W przypadku pojawiania się jakichkolwiek z wymienionych objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż jak już zostało wspomniane powyżej – pęknięty tętniak może zagrażać życiu oraz zdrowiu.
Co dalej?
Aby potwierdzić pęknięcie tętniaka w mózgu wykonuje się tomografię komputerową głowy. W niektórych przypadkach nie jest to wystarczające i konieczne jest wykonanie nakłucia lędźwiowego. Jeśli w płynie mózgowo-rdzeniowym występuje krew, diagnoza jest jednoznaczna.