Sezonowe alergie – jak sobie z nimi radzić?

Sezonowe alergie – jak sobie z nimi radzić?

12 lipca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Alergia to przewlekła choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz większa część społeczeństwa. Dla wielu osób wiąże się ona z sezonowymi objawami, które nasilają się w szczytowym okresie pylenia określonych roślin czy grzybów. Kiedy i jak najlepiej przygotować się na atak alergenów?

Co i kiedy nas uczula?

Odpowiedzi na to pytanie jest dokładnie tyle, ilu żyje na świecie alergików. Każdy z nas może być bowiem wyczulony na działanie innej grupy substancji oraz inaczej reagować na określone alergeny. Ich występowanie zależy natomiast od czasu aktywności, z którym możemy zapoznać się za pomocą kalendarza pyleń. W celu zidentyfikowania problemu nie wystarczy jednak obserwacja – najskuteczniejsze są skórne testy alergiczne, którym warto poddać się w celu skuteczniejszego unikania kolejnych objawów. Często w takiej sytuacji możemy dowiedzieć się o całym szeregu czynników, które negatywnie wpływają na nasz codzienny komfort, takich jak np. roztocza. Inną kwestią są natomiast alergie pokarmowe, powiązane z dolegliwościami, które mogą poważnie zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Kiedy zaobserwujemy u siebie często powtarzające się, niepokojące objawy i skojarzymy je z określonym produktem spożywczym, powinniśmy jak najszybciej upewnić się, czy nasze podejrzenia są słuszne. W tym przypadku alergen powinien zostać całkowicie wyeliminowany z codziennej diety.

Łagodzenie objawów alergii

Każda alergia charakteryzuje się innymi objawami, jednak na większość z nich istnieje podobna odpowiedź – leki przeciwhistaminowe. W aptekach znajdziemy obecnie wiele leków w tabletkach, takich jak Zyrtec, Flonidan, czy Zyx, które nadają się do codziennego stosowania, skutecznie łagodząc objawy sezonowych alergii. Ich działanie polega na blokowaniu receptora odpowiedzialnego za reakcję alergiczną. Potrafią przynieść znaczną ulgę w przypadku takich objawów jak katar sienny czy pokrzywka, jednak musimy mieć świadomość, że w żaden sposób nie są w stanie walczyć z samym alergenem. Dlatego, w miarę możliwości, należy przede wszystkim go unikać. O ile jest to łatwe w przypadku alergii pokarmowych, oczywiście nie będzie wykonalne dla alergików, którzy są uczuleni np. na trawy. W przypadku, gdy trudno sobie pomóc, warto sięgnąć po wapno. Mimo że nie potwierdzono jego skuteczności w walce z uczuleniem, wiele osób przyznaje, że po jego spożyciu odczuwa pewną ulgę. Na co dzień natomiast pomocne okazuje się stosowanie filtrów powietrza, przeprowadzanie inhalacji oraz używanie przyjaznych dla skóry materiałów, choćby w postaci przeciwalergicznej pościeli.