Refluks u dzieci – skąd się bierze i kiedy należy się nim martwić?
12 lipca, 2021Dolegliwości związane z refluksem nie są dla maluchów niczym przyjemnym – nic więc dziwnego, że często niepokoją także ich rodziców. Istnieje jednak wiele mitów na temat towarzyszących mu objawów. Kiedy refluks u dzieci jest zjawiskiem naturalnym, a kiedy powinien nas zaniepokoić?
Alarmujące objawy
W rzeczywistości zarzucanie treści żołądka do przełyku to u niemowlaków zjawisko czysto fizjologiczne, które zwykle ustępuje około pierwszych urodzin. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy związane z refluksem żołądkowo-przełykowym objawy nie przekraczają naturalnych norm. W przypadku, gdy wiążą się z nimi poważniejsze objawy, takie jak na przykład uporczywy suchy kaszel i następujący po nim bezdech, możemy mieć do czynienia z chorobą refluksową, wymagającą w każdym przypadku konsultacji lekarskiej, a najlepiej wizyty u gastrologa dziecięcego. W przypadku braku podjęcia leczenia pojawiać się mogą trwałe zmiany w śluzówce żołądka oraz poważne komplikacje, na które z pewnością nie chcielibyśmy narażać swojej pociechy. Właśnie dlatego należy zawsze uważnie obserwować refluks u dziecka i towarzyszące mu objawy, by w porę rozpoznać zagrożenie dla zdrowia malucha i szybko mu zaradzić.
Sprawdzone sposoby na refluks u dzieci
W przypadku wystąpienia tej dolegliwości kluczową rolę odgrywa odpowiednia dieta dziecka. Wszystko zależy oczywiście od jego wieku. Podczas gdy u niemowląt zjawisko refluksu jest naturalne i w sposobie ich żywienia nie możemy wprowadzić znaczących zmian, inaczej jest już w przypadku nieco starszych pociech. Podstawowa zasada żywienia maluchów, u których pojawiają się tego typu objawy, to ograniczenie podawania tłustych, smażonych i ostrych potraw. Refluks u dzieci zwykle ustępuje, gdy w ich diecie pojawiają się już jedynie chude mięsa i przetwory mleczne, zupy i warzywa (najlepiej gotowane), a zamiast słodzonych napojów występują częściej ziołowe herbatki. Oczywiście w aptekach są także dostępne leki na refluks, takie jak na przykład inhibitory pompy protonowej, jednak nie wszystkie z nich nadają się do stosowania przez najmłodszych pacjentów. Z myślą o ich potrzebach najczęściej opracowywane zostają delikatne i łatwe do podania syropy. Na każdym kroku należy pamiętać oczywiście o właściwym nawadnianiu dziecka, najlepiej poprzez podawanie niegazowanej wody mineralnej. Istotne jest także to, aby dziecko nie kładło się spać bezpośrednio po jedzeniu, a najwcześniej 2 godziny po ostatnim posiłku w ciągu dnia.