Schorzenia układu moczowego

Schorzenia układu moczowego

2 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Chorób związanych z układem moczowym jest bardzo dużo. Kto chociaż raz cierpiał na kamicę nerkową czy zapalenie pęcherze dobrze wie, że są to bardzo nieprzyjemne i bolesne dolegliwości.

Kamica nerkowa

Pierwszą, dość częsta występującą chorobą układu moczowego jest kamica nerkowa. Pojawiające się w moczu kamienie, tzw. złogi zbudowane z substancji chemicznych, które powinny mieć formę rozpuszczoną, są przyczyną dotkliwego bólu. W większości przypadków składają się ze szczawianu lub fosforanu wapnia. Przyczyn kamicy może być wiele, ale najczęściej wiąże się ona z nieprawidłową pracą nerek, z których mocz nie odpływa prawidłowo. Druga przyczyna to brak m.in. takich substancji w moczu jak magnez czy cytryniana, które odpowiadają za hamowanie występowania w moczu złogów. Schorzenie może być także wywołane nadczynnością przytarczyc, zbyt dużą suplementacją witaminami C i D oraz wapniem.

Kamica moczowa może nie objawiać się latami, kiedy to kamyki wypełniające kielichy i miedniczki nerek rosną i zajmują coraz większą przestrzeń. Natomiast gdy dojdzie do ataku kolki nerkowej, wtedy ból jest bardzo silny, ponieważ kamyk przemieszcza się z nerki do moczowodu. Wydalanie go wraz z moczem jest bardzo bolesne. Oprócz tego można odczuwać mdłości, pieczenie podczas oddawania moczu oraz częste parcie na pęcherz.

W przypadku zdiagnozowanej kamicy należy przyjmować leki rozkurczowe i przeciwbólowe oraz pić duże ilości płynów, aby kamień szybciej został rozpuszczony.

Zapalenie pęcherza

Kolejna, częstą infekcja układu moczowego to zapalenie pęcherza. Dochodzi do niej najczęściej przez bakterie, które bytują w przewodzie pokarmowym zdrowego człowieka. Po przedostaniu się do moczowodu wywołują zakażenie i nieprzyjemne objawy. Dlaczego dochodzi do tego schorzenia? Przede wszystkim często zapalenie pęcherza ma miejsce podczas przeziębienia, ale też wtedy , gdy przyjmuje się małą ilość płynów. Mogą wywoływać je także niektóre leki przeciwzapalne, ale też nieprzestrzeganie higieny osobistej. Często zapalenie rozwija się poprzez alergię na niektóre środki higieniczne oraz noszenie sztucznej bielizny i przebywanie długo w mokrym kostiumie kąpielowym. Do rozwoju zapalenia przyczyniają się także takie choroby jak cukrzyca, kamica nerkowa czy inne schorzenia nerek.

Zapalenie pęcherza leki

Jak leczyć tego typu dolegliwość? Przede wszystkim należy przyjmować dużo płynów, aby rozcieńczyć mocz i szybciej wydalić wraz z nim bakterie. Warto też sięgać po herbatki ziołowe, najlepiej moczopędne, które pomogą szybciej uporać się z problemem. Pomaga również zażywanie preparatów z żurawiną lub z suszonej żurawiny czy większa ilość  witaminy C.

Warto też wybrać się do apteki, aby szybciej wyleczyć zapalenie pęcherza. Leki na to schorzenie to preparaty w saszetkach i tabletki, ale też wspomniane wyżej mieszanki ziołowe, które pomogą szybciej wyjść z infekcji. Przydatny będzie m.in. sok z pokrzywy czy sok z brzozy. Można też wpisać w wyszukiwarkę frazę zapalenie pęcherza leki, aby zapoznać się ze sposobami radzenia sobie z tą przykra dolegliwością.

Oczywiście trzeba dbać cały czas o dobrą kondycję układu moczowego, szczególnie gdy wykazuje tendencje do łapania infekcji. Przyjmowanie witaminy C, spożywanie dużej ilości płynów i odpowiednia higiena osobista, szczególnie na wakacjach, to klucz do zdrowego pęcherza.